YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Geri çekilme, 3-5 ay sürebilir''
''Geri çekilme, 3-5 ay sürebilir''
08 Mayıs 2013 16:22
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, geri çekilme sürecinin terör örgütünün hareket tarzına, bölgenin coğrafi koşullarına bakıldığında 3-5 ay sürebileceğini söyledi

 

Baluken, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün tarihi bir günün yaşandığını ifade ederek, ''Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesiyle ilgili birinci aşamanın hayata geçeceği en somut adımların atıldığı bir günün içerisindeyiz. Bugünün önümüzdeki yıllarda barışın, baharın inşa edildiği bir başlangıç, bir milat olmasını temenni ediyoruz'' dedi.

Dersim'de ortaya çıkarılan toplu mezarlara değinen Baluken, bu konuda Meclis'in devreye girmesini talep etti.

Baluken, gazetecilerin sorusu üzerine, geri çekilme sürecinin terör örgütünün hareket tarzına, bölgenin coğrafi koşullarına bakıldığında 3-5 ay sürebileceğini söyledi.

Bir tarafın kararlı bir şekilde silahlı mücadeleye son verdiğini ortaya koyduğunu savunan Balukan, ''Demokratik siyaset yöntemiyle hak ve özgürlük mücadelesi yapmak istediğini belirtmiştir. Bunun gereği olarak geri çekilme sürecini başlatmıştır. Hızla demokratik siyasetin güçlendirileceği, Türkiye'de siyaset yapma özgürlüğünün yasal, anayasal güvence altına alınacağı birtakım somut adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

''Başbakan 'çekilme silahsız olacak' demişti. Ama galiba silahlı oluyor çekilme. Sayın Başbakan'ın sözünün arkasında durması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?'' sorusuna Baluken, şu yanıtı verdi:

''Bu tarz detaylara takılmamak gerekiyor. Geri çekilmenin silahlı mı silahsız mı yapıldığını ne biz değerlendirebiliriz ne sayın Başbakan değerlendirebilir. Ne de bunu öğrenmek, herhangi birisi açısından mümkündür. Bizim açımızdan önemli olan silahlı mücadeleden demokratik siyasi mücadeleye geçişle ilgili bu kadar önemli bir hamlenin, adımın ortaya konulmuş olmasıdır.''

''Şu anda pek çok milletvekilimiz bölgede''

''Başbakan bu sözüyle kendisini bağladı mı?'' sorusuna karşılık Baluken, ''Öyle değerlendirmemek gerekiyor. Bizim sayın Başbakan'ın gençlerin ölmemesi, anaların gözyaşı dökmemesi, herkesin kendi kimliği, inancıyla, kültürüyle, etnisitesiyle siyaset yapma hakkının güvence altına alınmasıyla ilgili irade beyanının önemli olduğunu düşünüyoruz. Geri çekilme süreci önemli bir adımdır. Bu açıdan, bu pencereden bakmak gerekiyor'' dedi.

Geri çekilmeye ilişkin ellerinde somut veriler olup olmadığı yönündeki bir soruya Baluken, ''Bir bilgimiz yok. Bu konuda bağlayıcı olan bilgiler KCK yürütme konseyi tarafından yapılır. Onların açıklamalarına binaen bugün sürecin başlayacağını öngörüyoruz'' yanıtını verdi.

Baluken, şu anda pek çok milletvekilinin bölgede olduğunu, yerelde sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulmuş olan izleme komitelerinin bulunduğunu belirterek, geri çekilme sürecinin sağ salim, selametle yapılması için sivil toplum örgütlerinin, halkın ve partilerinin büyük duyarlılık içinde olduğunu kaydetti.

Milletvekillerine ilişkin teklif

Milletvekillerinin özlük haklarını iyileştiren teklif hakkında ''kıyak vekillik'' şeklinde eleştiriler bulunduğunun söylenmesi üzerine Baluken, ''Bizim imzaladığımız teklifte 'kıyak vekillik' tanımlaması yapacak bir düzenleme yok. Teklif tartışıldığı zaman bunu kamuoyu daha net görecektir. Biz milletvekillerine kıyak birtakım haklar olarak tanınacak çok fazla unsur görmüyoruz içeriğinde. İncelediğimizde biz çok fazla yaralayacak, çok fazla halkla milletvekili arasındaki ilişkiyi zedeleyecek bir yön bulmadığımızı belirtmek istiyorum'' dedi.

Baluken, 4 partinin bu teklifte anlaştığını ancak anayasa çalışmalarında bir araya gelemedikleri eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, bunun doğru, eleştirilmesi gereken bir yaklaşım olduğunu söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler