YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genelkurmay'dan açıklama istedi
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, kazada hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kabirlerini ziyaret için Sivas'a geldi. Merzarlık çıkışında açıklama yapan Destici, Genelkurmay'dan kazayla ilgili bir açıklama yapmasını istedi.
Genelkurmay'dan açıklama istedi
09 Kasım 2011 / 15:32 Güncelleme: 09 Kasım 2011 / 15:44

BBP Genel Başkanı Destici, Genelkurmay'dan, BBP'nin merhum eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili açıklama yapmasını istedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte helikopter kazasında vefat edenlerin kabirlerini ziyaret etmek ve yakınlarıyla bayramlaşmak için bayramın son günü Sivas'a geldi.

Destici, ilk olarak Yukarı Tekke Mezarlığı'nda helikopter kazasında vefat edenlerin kabirlerini ziyaret etti. Destici burada Kur'an-ı Kerim okudu. Beraberindeki heyetle tekbirler getiren Destici, dua etti.

Mezarlık çıkışında açıklama yapan Destici, helikopter kazası dosyasını çok yakından takip ettiklerini vurguladı. Şu anda dosya ile ilgili 7 tutuklama olduğunu dile getiren Destici, "Dosyanın üzerinde gizlilik kararı olduğu için çok fazla bir şey söyleyemiyoruz. Helikopter firmasının bir elemanının da kaza kırım ekibinden birinin yerine götürüldüğü söyleniyor. Bunlar zaten hem bizler tarafından bilinen hem de dosyada mevcut olup, araştırılan konulardı. Soruşturmanın selameti açısından açıklamıyorduk. Savcılarla görüşüp gerektiğinden önce basınla paylaşmıyoruz. Ama bundan herkes emin olsun ki bu dosyayı kapattırmayacağız." dedi.

Peşin hükümlü olmadıklarını ifade eden Destici, "Burada yüzde bir de olsa bir kaza ihtimali var. Suikast, sabotaj ihtimali de var. Dolayısıyla biz bunların her ikisini de göze alarak soruşturmanın yürütülmesi bakımından savcılara bize ulaşan bilgileri veriyoruz. Hukukçularımız aracılığıyla da takip ediyoruz. Dosya kapanmayacak ve ne olduğu ortaya çıkacak. Bizim kamuoyundan istediğimiz şu: Oligarşik bir bürokrasiyle karşı karşıyayız. Korumacılık anlayışı, kurumların kendilerini koruma çabaları var. Keşke Genelkurmay Başkanı çıksa da kendi kurumuyla ilgili - radar görüntüleriyle, uçuşlarda bildirilen yerler aranmamış gibi - bu konularda açıklama yapsa da kamuoyu vicdanını rahatlatsa. Hem bizim göz bebeğimiz Genelkurmay yıpranmamış olur hem de korumacılık anlayışından sıyrılmış olur." diye konuştu.

Destici, bu çağrılarının sivil bürokrasi için de geçerli olduğunu söyledi. Vatandaşlara da seslenen Destici, olayla ilgili elinde belge, bilgi ve görüntü bulunanların bunları savcılara ulaştırmasını istedi.

Destici, daha sonra merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu'nu ziyaret ederek elini öpüp bayramını tebrik etti. Destici daha sonra sırayla helikopter kazasında hayatını kaybeden diğer kişiler ve gazeteci İsmail Güneş'in ailesini ziyaret etti, çocuklarına harçlık verdi.

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler