YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genel seçim süresi değişiyor
Katıldığı bir televizyon programında konuşan Beşir Atalay, parti içinde genel seçim süresinin yeniden 5 yıla çıkarılmasına dair tahminler olduğunu belirtti.
Genel seçim süresi değişiyor
30 Haziran 2014 / 01:42 Güncelleme: 30 Haziran 2014 / 02:01

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, genel seçim süresinin yeniden 5 yıla çıkarılabileceğinin sinyalini verdi. Atalay, "erken seçim gündemimizde değil" dedi.

Doğrusu Ne programında Orhan Miroğlu ve Melik Yiğitel'in sorularını cevaplandıran Atalay, erken seçim gibi bir seçeneğe AK Parti'nin "ilkesel" olarak karşı çıktığını söyledi, "genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını daha önce kararlaştırmıştık, bunun yeniden 5 yıla çıkarılması ihtimali var" ifadelerini kullandı.

Beşir Atalay şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminin tansiyonu düşük olacak gibi görünüyor"

Adayımızın birinci turda kazanacağı yönünde kuvvetli tahminlermiz var. Elimizdeki veriler de onu gösteriyor. Öyle görülüyor ki, bu seçimin tansiyonu bile çok yükselmeyecek. Bir de Ramazan ayı olması zaten tansiyonu daha da düşük tutacaktır.

"Gündemimizde erken seçim yok"

Erken seçim gibi bir konu bizim gündemimizde hiç olmadı. Hatta, değişik zamanlarda hepimizin açıklamaları vardır. Tayyip Bey'in açıklamaları vardır. Erken seçimiz biz ilkesel olarak hiçbir zaman tasvip etmedik.

Genel seçim süresini yeniden 5 yıla çıkarabiliriz

Şu anda seçim süresi için 4 yıl bile kısa. Zaten 5 yıldı, 4'e indirildi kazara. Tekrar 5 yıla çıkaralım şeklinde bir düşünce de var partimiz içinde.

Bütün ilkelerimizi çiğneyerek bir erken seçime gideceğimizi ben sanmıyorum. Şu anda öyle tahminler yapılabiliyor. Hatta bunun faydalı olabileceğini söyleyenler de var. Ama bizim yaptığımız çalışmalar içerisinde böyle bir alternatif bir değerlendirme söz konusu değil.

Erdoğan Köşk'e çıkarsa başbakan kim olacak?

Başbakanlık'a kimin geleceği, Sayın Gül'ün kabul edip etmeyeceği konusunda henüz kararlaştırılan bir şey yok. Onun için bunlar için çok değerlendirme yapmak istemiyorum.

Neticede bu konular görüşülecek, bunların kararı verilecek. O süreçler bellidir. Neticede Başbakanımız Köşk'e çıktığında yeni bir hükümet kurulacak. Milletvekili olması gereken birisi bir hükümet kuracak.

"45 gün içinde olağanüstü kongre toplanacak, yeni genel başkan seçilecek"

Sonra 45 gün içerisinde partinin olağanüstü genel kurul kongresi yapılacak. Kongre genel başkan seçimi gündemiyle toplanacak. Partinin yeni Genel Başkanı seçilecek. Bu süreç yasal zemin içinde yürür.

Ama diğer konular tehir ediliyor şu anda. Onu söyleyebilirim.

 

STARGAZETE

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler