YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç son başvurusuyla 'pes' dedirtti
Kamer Genç, oy pusulalarının yasaya aykırı düzenlendiği iddiasıyla cumhurbaşkanı seçiminin iptali için YSK'ya başvurdu.
Genç son başvurusuyla 'pes' dedirtti
13 Ağustos 2014 / 13:33 Güncelleme: 13 Ağustos 2014 / 13:34

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, YSK Başkanlığı'na yaptığı başvuruda, Cumhurbaşkanı Seçimine İlişkin Kanun'da, "Oylamalarda kullanılacak filigranlı birleşik oy pusulasında 'cumhurbaşkanı adayları' ibaresi ile YSK tarafından çekilen kuraya göre sırası belirlenen adayların adı ve soyadı yer alır" hükmünün yer aldığını belirtti.

YSK'ca bastırılan oy pusulalarında adayların resimlerinin de bulunduğuna işaret eden Genç, yasada, adayların resimlerinin olacağına ilişkin hüküm olmadığı için cumhurbaşkanı seçiminde basılan oy pusulasının yasaya aykırılık taşıdığını savundu.

Genç, başvuruda şunları kaydetti:

"Zira oy pusulasında adayların resimlerinin olması, adayların fiziksel görüntüleri bakımından kendilerine avantaj ve dezavantaj kazandırması yönünden anayasadaki dürüst ve eşit seçim ilkelerine açıkça aykırıdır.

Geçmişte yapılan seçimlerde oy pusulalarında Genel Başkanların resimlerinin yer alması yönündeki istekler aynı nedenle YSK tarafından reddedilmişti. Bu itibarla yasaya aykırı düzenlenmiş oy pusulası esas alınarak yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi de yasaya aykırı olduğundan, bu nedenle seçimin iptali gerekir."

22:47
 // izmir izmirli
Eceline susamışta bekleyin yakında toslarda bir yere adı sanı dahi hatırlanmaz...
13 Ağustos 2014 22:47
başka bir şey bulamadı
 // kılıçdar
sayın Miletvekili millet menfatına varsa bir şey onu yapmaya çalış, bu tür konular sana kar getirmez alay konusu oluyorsun...
13 Ağustos 2014 Çarşamba 14:13
13:58
 // DELİ VAR
La bu adam eline benzin bidonu alıp kendini yakacaktı, ne oldu? Yoksa bu ayyaş; dayanamayıp, bidondaki benzini de mi içti. Bizim mahallede geçse, çocuklar arkasında teneke çalardı. Tam kafayı sıyırmış....
13 Ağustos 2014 13:58
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler