YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç Siviller'in Yassıada önerisine destek yağdı
27 Mayıs darbesiyle özdeşleşen Yassıada'yı kültür merkezine dönüştürme çalışması
Genç Siviller'in Yassıada önerisine destek yağdı
21 Mayıs 2009 / 17:49 Güncelleme: 21 Mayıs 2009 / 00:00

Yassıada 'Demokrasi Adası' olsun


Genç Siviller, 27 Mayıs darbesiyle özdeşleşen Yassıada'nın müze haline getirilmesi çağırısında bulundu. Buranın bir demokrasi adası haline dönüştürülmesi için Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a seslenen Genç Siviller'e, darbe sonrası yargılanan Demokrat Partili yöneticilerin çocukları ve torunları da tam destek verdi.


Genç Siviller, 27 Mayıs 1960'da gerçekleşen darbenin yıl dönümü nedeniyle önümüzdeki pazar günü Yassıada'ya çıkarma yapacak. Genç Siviller'in eylemine, söz konusu darbe sonrası idam edilen merhum Başbakan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Fatin Rüştü Zorlu'nun torunu Fatin Rüştü Yener, eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, torunları Emine Gürsoy Naskali, Akile Gürsoy, Bilge Gürsoy, Namık Gedik'in oğlu Arda Gedik, Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri gibi isimler destek veriyor.


Söz konusu etkinlik öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Genç Siviller, darbe sonrası yargılamaların yapıldığı Yassıada ile ilgili taleplerini dile getirdi. Genç Siviller adına açıklamayı okuyan Pınar Akyasan şunları söyledi: "Bundan 49 yıl önce; mutlu bir azınlık olma ayrıcalığını kaybedeceğini anlayan Devlet Elitleri omuz omuza verip seçilmiş meşru hükümeti silah zoruyla devirdiler. Halkın temsilcilerini sürükleye sürükleye Yassıada'ya götürdüler. İşkence ettiler. Uyduruk mahkemelerde yargıladılar. Bir başbakanı ve iki bakanı idam edip aralarında Cumhurbaşkanı'nın da olduğu çok sayıda Demokrat Partiliyi hapislerde çürüttüler. Sonra da bu yaptıklarına 'devrim' dediler, yıldönümlerinde kutlama yaptılar. Yaptıkları anayasa ile darbe düzenini kurumsallaştırdılar. Ve Yassıada'da başlayan bu kabus her 10 yılda bir tekrarlandı. Bu ülkenin sade vatandaşları bizler, olan biteni sadece seyrettik. Tıpkı İstanbul'un hemen karşısında duran Yassıada'yı seyrettiğimiz gibi. Yassıada, toplumsal sorumluluğumuzu ve utancımızı her gün yüzümüze vuruyor. Şimdi önümüzde tarihi bir fırsat var. Türkiye'nin yaşadığı bu korkunç darbenin 50. Yıl dönümüne sadece bir yıl kaldı. Bizler; hiç bir favori darbesi olmayan, vesayetçi bir rejimde yaşamak istemeyen, demokrasiden yana vatandaşlar olarak Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a sesleniyoruz: Yassıada, yaşadığımız bu ilk darbenin 50. Yıldönümünde; Darbelerle yüzleşeceğimiz bir müze; Demokrasi çıtamızı yükseltecek çalışmaların yürütüleceği bir enstitü; Uluslararası çapta etkinliklerin yapılacağı bir sivil toplum merkezi olsun. Yassıada yeni bir dönemin simgesi olsun. Yassıada, 'Demokrasi Adası' olsun."


Genç Siviller'den Turgay Oğur da Türkiye'nin Yassıada utancından kurtulması gerektiğini dile getirdi. Oğur, bu adanın insanlara açılmasını, burada otel kurulmasını, konferans merkezi oluşturulmasını istediklerini söyledi.


Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan eski Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri, 27 Mayıs'ın Türk siyasi hayatı açısından bir yüz karası olduğunu söyledi. Bu olaydan dolayı utanç duyduğunu belirten İleri, 27 Mayıs darbesinin Türkiye'de sonradan yaşanan çirkinliklerin kaynağı olduğunu dile getirdi. İleri, darbecilerin yargılanması açısından Ergenekon davasına büyük önem verdiğine dikkat çekti.


Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali de Genç Sivillerin demokratik girişimini desteklediğini söyledi. 27 Mayıs'ın Türk demokrasi tarihindeki kara leke olduğunu belirten Naskali, bu darbe ile yüzleşmenin gerçekleşmediğini anlattı.


CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler