YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç, kararı beğenmedi
CHP'li Genç, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin (AYİM) 3 generalin başvurusunu reddetmesine tepki gösterdi. Genç, 'AYİM, siyasi iktidardan gelen tehditlere boyun eğmiştir.' dedi.
Genç, kararı beğenmedi
03 Aralık 2010 / 17:12 Güncelleme: 03 Aralık 2010 / 17:22

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) açığa alınan 3 generale ilişkin kararını değerlendirirken, ''Karar, askeri yargının tarafsız olduğunu değil, siyasi iktidardan gelen tehditlere boyun eğdiğini gösterir'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Sayıştay Kanunu Teklifinin görüşülmesine devam ediliyor.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 66. maddede verilen önerge üzerinde söz alarak, teklif yasalaşırsa herhangi bir Sayıştay üyesini ya da başkanını, şahsi bir suçtan dolayı yargılamanın mümkün olamayacağını öne sürdü. Genç, bu şekilde imtiyazlı bir durum yaratıldığını savundu.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinin (AYİM) açığa alınan 3 general hakkında verdiği kararı da değerlendiren Genç, ''Mahkeme, çok kötü bir karar verdi. Tayyip Erdoğan, 'Sıkıysa aleyhte karar versin. Eğer verirse bu mahkemeyi kaldıracağım' demişti. Bu sözlerden sonra mahkemenin kararını alkışlamak mümkün mü? Türkiye'de yargı bu duruma getirildi. Karar, askeri yargının tarafsız olduğunu değil, siyasi iktidardan gelen tehditlere boyun eğdiğini gösterir'' diye konuştu.

''Türkiye'de artık Tayyip Erdoğan diktatörlüğü var'' diyen Genç, bu tip kanun teklifleriyle devletin yok edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Sataşma gerekçesiyle söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da Genç'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kabul edilemez suçlamalarda bulunduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, ''tehdit'' olarak algılanabilecek bir açıklamasının söz konusu olmadığını ifade eden Kılıç, ''Gazetecilerin, bir yurtdışı gezisinde sormaları üzerine 'ihtiyaç olursa TBMM'nin yasal düzenleme yapabileceğini' ifade etmiştir. Bu konuda yasal düzenleme hazırlığı da söz konusu değildir. Türk devleti bir diktatörlük değildir, diktatörü de yoktur. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik bir hukuk devletidir'' şeklinde konuştu. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler