YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gel söyleyeyim ne yapacağını!
CHP Lideri Baykal, partisinin grup toplantısında Erdoğan'a randevuyla ilgili üstü kapalı mesaj yolladı..
Gel söyleyeyim ne yapacağını!
11 Ağustos 2009 / 16:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Lideri Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında Hükümet'in Kürt açılımına ilişkin değerlendirmeler yaptı... Baykal, ayrıştırmayla ilgili tüm önerilere karşı olduklarını belirterek hükümetin tehlikeli yoldan gittiğine dikkat çekti.


CHP'de Bakan Atalay'ın randevusuyla ilgili "Erdoğan DTP ile kendi görüşüyor. Ama bize gelince kendi gelmiyor, bakanı randevu istiyor" tavrı hakimdi...


İşte Baykal grup toplantısından kendi gelmeyen, bakanını gönderen Erdoğan'a üstü kapalı mesaj gönderdi... 'Gel' diye seslendi...


Baykal "Gel ben sana söyleyeyim ne yapacağını. Yuvarlak laflarla olmaz. Somut bir politikayla gel. Bir şey söyleyeceksen gel. Olur mu olmaz mı karar verelim" dedi.


Baykal, hükümete önerilerini de şöyle sıraladı: "Ülkenin en iyi okullarını bölgeye taşı. Fabrika kur.. Zarar etsen de kur. Paran gitsin, canın gitmesin."


KİMLİK BİN YILLIK MÜCADELE, ÖYLE KOLAY OLUŞMAZ


- Birileri etnik kimliği milli kimliğin önüne geçirirse o yanlış olur. Milli kimlik o kadar kolay oluşmuz. Kimlik bin yıllık mücadeledir.


- Anadolu'yu kafalarına göre paylaşmak istediler. 1. Dünya Savaşı sonunda Mustafa Kemal'in öncülüğünde Türkiye kimliği ortaya çıktı. Bunun askeri boyutu var, kültürel boyutu var, felsefi boyutu var, dini boyutu var, inanç boyutu var... Ne yapacağız şimdi bunu, kenarından kıyısından ayrıştıralım..


- Yoook böyle şey yokkk, ayrıştırmazlar, bölüştürmezler... 


30 YIL ÖNCE BU MÜCADELEYİ ORTAYA ATAN BİZİZ


- Bu mücadeleyi ortaya atan ilk biziz. 30 yıl önce CHP olarak herkesin eşit ve saygın olduğunu, herkesin anadilini özgürce öğrenme hakkı olduğunu, devletin bu işlerin bir parçası olmaması gerektiğini söyledik..


- Ama bunu Türkiye'yi bölmek için değil, etnik ayrıştırma için değil, insan hak ve özgürlüğüne saygının gereği olarak bunu yapmışız.


DEVLET ETNİSİTİYE SAKIN BULAŞMASIN DEDİK


- Devlet ayrı demişiz... Devlet etnisitiye sakın bulaşmasın dedik. Dine de mezhebe de bulaşmasın dedik.. Devlet herkesin devleti.. Öbürü de herkesin sosyolojik gerçeği..


- Oradan çıkacak çocuk Türkiye'nin en iyi işadamı, en iyi mühendisi, en iyi bilimadamı olabilmelidir. En iyi solcusu da oradan çıkmalı, en iyi sanatçısı da...


- Şimdi giderek orası kapanıyor.. Ya dini yapılanmaların içinde kendilerine gelecek aramaya mecbur hissediyorlar.. Ya da mafyalaşmaların içinde.. Hiçbiri ben büyük okullarda okuyacağım, büyük adam olacağım diye düşünemiyor.. Ya terör örgütü içinde yer alıyor, ya da dini yapılanmaların içinde yer alıyorlar.


O ÇOCUKLARIN ENERJİSİNİ AYRIŞTIRMAK İÇİN DEĞİL KALKINMA İÇİN KULLAN


- Onlar da meydan okumak istiyor, onlar da kendi kişiliklerini Türkiye'ye kabul ettirmek istiyorlar.. İşte bu enerjilerini ayrıştırmak için değil, Türkiye'nin kalkınması için değerlendirmeliyiz.


- O çocuklardaki enerjiyi, heyecanı bunun için kullanmalıyız.


- Türkiye'nin en iddialı okulları orada olmalıdır. Bütün o güneydoğu illerinin her birisinde... Bir Kastamonu, bir Afyon lisesi, Sival lisesi Türkiye'nin en önemli okullarıydı... Şimdi bu kayboldu değerli arkadaşlarım.


- Şimdi buralarda ancak dersaneye gönderiyorsan çocuk okuyor.. Güneydoğu'da o imkan da yok..


- Orada istihdam yarataksın... Analara babalara iş vereceksin. E neyle vereceksin... Fabrika kurarak vereceksin. O fabrikayı kuracaksın...


- Sen orada devletin milyarlarca dolarını harcıyorsun, geleceğini harcıyorsun. 3 kuruşun 5 kuruşun hesabı yapılmaz... Zararı da göze alacaksın. Paran gitsin canın gitmesin..


12 MİLYAR DOLARI HARCADIN NE OLDU GAP'TA?


- Hayır ben kurmam teşvik veririm. Teşvik verdin ne oldu o teşvikler... Gittiler Batı'da arsa aldılar.. 100 milyar doları gitti diyorsunuz Türkiye'nin.. 50 milyar doları harcasaydın oranın kaderi değiştirdi. 12 milyar doları harcadın GAP'ta hangi ihaleyi yaptın söyleyiver..


B- arajlar kurumuş gitmiş... Bunu yapmadığın için işte o çocuklar öyle dolaşıyor. Bir gelecek aramak için bambaşka yollara sapıyorlar.


- Gel ben sana söyleyim ne yapacağını. Bir büyük hamle yap.. Tüketime üretime yönelik sanayide her birinde birer ikişer fabrika kur... Yap bunları görürsün bak ne değişiyor..


- Kimse senden ihale istemiyor. Kimse senden seçim öncesinde yiyecek dağıt demiyor... İş istiyorlar iş..


NEYMİŞ TÜRK MİLLETİ LAFINI ANAYASADAN ÇIKARACAKMIŞ


- Biz kaynaştırıcı öğelerin yanındayız. Ama ayrıştırıcı önerilere karşıyız.


- Neymiş Anayasa'daki millet anlayışını ortadan kaldırmaya yönelik arayışlar. Türk milleti lafını Anayasa'dan çıkartacakmışız. Haydi canım öyle saçmalık olur mu..


- Türk milletinin parçasıyız. Anayasamızda bunu değiştirmeye kimsenin hakkı yoktur. Böyle bir girişimin zihinlerde yer ediyor olmasını da üzüntüyle karşılıyorum.


 BURADA KONUŞUYŞORUZ GEL DİNLE İŞTE


- Bizimle görüşmek istiyorlarmış. E ne söyleyeceksiniz. Ne söyleyeceğimizi bilmiyoruz.. Bizi dinlemek istiyorlarmış. E burada konuşuyoruz gel dinle işte.. Bak burada söylüyoruz... Sen ne istediğine karar ver. Olur mu olmaz mı biz karar verelim.


- Milli eğitim diyorlar. Niye milli... Milli eğitime dini soktunuz, etnisiteyi sokmayınız.


- Gerekli fedakarlıkları yapalım. Hep yapalım. Varacağımız hedef birbirimizin varlığından onur duyma hedefi olsun.


- Böyle her türlü hedefi destekleriz. Ama bizi etnik ayrıştırmaya götürecek, gelecekte daha ileri ayrıştırmaların temellerini atacak önerilere kapalıyız. Bu tehlikelidir. Uzak durmalarını tavsiye ederiz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler