YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Geçici bütçe tasarısının birinci maddesi kabul edildi
Geçici bütçe tasarısının birinci maddesi kabul edildi
17 Aralık 2015 03:20
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kayıt dışı ekonomiyle daha fazla mücadele edilmesi ve verginin daha adaletli bir şekilde toplanması gerektiğini söyledi.

Ağbal, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2016 Yılı Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı'nın birinci maddesine ilişkin soruları yanıtladı.

Bu sene Sayıştay raporlarının Plan Bütçe Komisyonu'na geldiğini belirten Ağbal, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun görüşmeleri sırasında Sayıştay raporlarının Komisyon tarafından değerlendirileceğini dile getirdi.

Çevre konusuna hükümet programında özel bir bölüm ayırdıklarını ifade eden Ağbal, şehirlerde yeni gelişen alanlarda kişi başına 10 metrekare olan yeşil alan şartını 15 metrekareye kadar çıkaracaklarını ve uygulamayı etkinleştireceklerini bildirdi. Ağbal, "Çevreye duyarlı bir şehir, çevreye duyarlı bir medeniyet bizim zaten köklerimizde var, geleceğimizde de olacak, hiç merak etmeyin" dedi.

Kira gelirleri üzerinden elde edilen vergi gelirlerinin ve beyan miktarının arttığını ifade eden Ağbal, kira geliri elde edenlere karşı olumlu veya olumsuz özel bir yaklaşımlarının olmadığını söyledi.

2004 yılında yüzde 52 olan kayıt dışı ekonomi oranının, son açıklanan verilerle yüzde 34 seviyesine gerilediğini dile getiren Ağbal, "Kayıt dışı ekonomiyle daha fazla mücadele etmemiz lazım, verginin daha adaletli bir şekilde toplanması lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, örtülü ödeneğin gizli saklı bir şey olmadığını, 5018 sayılı Kanun'a göre çerçevesinin düzenlendiğini anlatarak, ihtiyaçlar çerçevesinde bu harcamaların yapılacağını kaydetti.

Madde üzerinde söz alan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, bütçe tasarısıyla Cumhurbaşkanının maaşının yüzde 12,6 oranında arttığını söyledi. Atıcı, Cumhurbaşkanının maaşına zam yapılmasına gerek olmadığını savunarak, Ankara Ticaret Odası verilerine göre nüfusun yüzde 15,4'ü açlık, yüzde 74'ü yoksulluk sınırı altında yaşarken "bu parayı Cumhurbaşkanına vermenin haram olduğunu" ileri sürdü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, terör operasyonlarına değinerek, "Bu katliamlar devam ederse, uyarıyoruz sizi Türkiye'nin her tarafına eylemler yayılacak, bu ülkede kaos olacak. 'Kaos, iç çatışma olmayacak' diye oy istediniz, ülkeyi adım adım çatışmaya sürüklüyorsunuz" dedi. 

2016 Yılı Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı'nın birinci maddesi kabul edildi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, ikinci maddenin görüşmeleri sürerken, çalışma süresinin dolduğunu belirterek, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı. 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler