YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gazilerimize hep sahip çıktık"
"Gazilerimize hep sahip çıktık"
05 Ağustos 2013 22:54
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin 'Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hep sahip çıktık'dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den övgüyle bahsederek, işini hakkıyla yaptığı için teşekkür etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Karabük Valisi İzzettin Küçük’ün şehit aileleri ve gazilere verdiği iftar yemeğine katıldı. Çebioğlu Gold Residence’da verilen iftar yemeğine; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in yanı sıra, Karabük Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Samit Tokmak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhannettin Uysal, Emniyet Müdürü Oktay Keskin, daire müdürleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

İftar yemeği sonrası açıklamalarda bulunan Şahin, şahit aileleri ve gaziler için 11 yılda çok önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Şahin, “Ramazan’ın sonuna yaklaştık mübarek Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin. Vatanı için, bayrak için, milleti için her türlüğü fedakarlığı göstererek canını feda eden şehitlerimiz, bu ülke için, bu millet için, şehit olan ve gazi olan insanlar bizim iftihar nedenlerimizdir. Şehitlerimize rahmetler diliyoruz, bu vatan bu bayrak bize şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti. Sadece bu vatan, bayrak değil, aynı zamanda şehitlerimizin yakınları da bizim emanetimizdir. Şehit ailelerine ve gazilerine sırt çevirenler yüz çevirenler aslında ülkeye vatana bayrağa sırt çevirmişlerdir, yüz çevirmişlerdir. Bizim milletimiz kadirşinas bir millettir. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hep sahip çıktık. Hangi hükümet döneminde olursa olsun, imkanlar nispetinde şehit yakınlarımıza ve gazilerimize hizmet için devlet imkanları seferber edilmiştir. Ancak siz şehit aileleri ve gazi yakınları biliyorsunuz ki, son 11 yıl içerisinde şehit yakınlarımız ve gazilerimiz ile ilgili çok önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Ben hukukçu olarak yakinen biliyorum ki, şehit yakınları ve gazilerimiz ile ilgili 70 farklı mevzuat vardı. Bir sorununuz olduğunda birçok kamu kuruluşuyla gidip işlerinizi takip etmek zorundaydınız. Adeta bürokrasinin içerisinde boğulup kalıyordunuz” dedi.

“Çok yakın bir zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Şehit Aileleri ve Gaziler Daire Başkanlığı kuruldu, artık bir bakanlık bünyesinde bir daire şehit ailelerimizin ve gazilerimizin her türlü sorunuyla meşgul olur hale geldi” diyen Şahin, şunları söyledi:
“Artık siz bürokrasiyle boğulmayacaksınız. 70 ayrı mevzuat bir tek mevzuata dönüştürüldü. Bu bizim mevzuat ve bürokrasi sorununu en asgariye indirmek için attığımız adımlardır. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalardan sorumlu Bakanımız Fatma Şahin gerçekten büyük bir dirayetle konuları çok iyi takip ederek bakanlığına şahsiyet kazandırdı şehit yakınlarımız ve gazilerimizin sorunlarını çözmede çok başarılı adımlar attı. Biz milletvekili arkadaşları olarak çalışmalarından çok memnunuz, kendisine bu çalışmalarından dolayı kendisiyle iftihar ediyoruz.

Bundan bir ay önce torba yasa içerisinde şehit yakınlarımız ve gazilerimizle ilgili önemli düzenlemeler vardı, Başbakanımız ‘Bunlar çıkmadan meclis tatile girmeyecek’ dedi. Nitekim ayın ortasına kadar çalışarak TBMM’den bunları çıkarttık. Şeref aylığı vardı, eskiden beri verilir bu, 1994 yılında şehit yakınlarından bir kişiye istihdam hakkı tanınırdı, biz bunu geçtiğimiz temmuz ayında ikiye çıkardık. Gazilerimize de kendilerine istihdam hakkı tanıyan düzenlemeyi bir ay önce gerçekleştirdik. Aynı zamanda son yasayla başka bir şey daha yaptık, terör mücadele kapsamındaki şehitlerimizin yakınlarına tanınıyordu, gazilerimize tanınıyordu, terörle mücadele kapsamında dışında silahlı kuvvetlerde görev yapan askerlerimiz, emniyet teşkilatında görev yapan emniyet mensuplarımız, terörle mücadele kapsamı dışında şehit olduğu taktirde demin söylediğim imkanlardan yararlanamıyordu, gazilerimizde yararlanamıyordu, bundan iki ay önce çıkan yasayla bunlara da aynı hakkı tanıdık. Bu 35 bin insana istihdam demek. Daha yapılacak işler var inşallah onları da yapacağız.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler