YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazeteci-Yazar Bülent Erandaç seçim listelerini yorumladı
Gazeteci-Yazar Bülent Erandaç seçim listelerini yorumladı
08 Nisan 2015 05:33
Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç, siyasi partilerin Milletvekili Aday listelerini değerlendirdi. HDP'nin seçimde barajı geçemeyeceğini iddia eden Erandaç, "Eğer HDP Demirtaş ile başarılı olamazsa Leyla Zana partinin başına geçecek" dedi.

Kanal A'da Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu Türkiye'nin seçimine konuk olan Takvim Gazetesi Yazarı Bülent Erandaç partilerin Milletvekili Adayları için belirlediği isimleri değerlendirdi. Erandaç HDP'ye ilişkin çarpıcı öngörülerde ve yorumlarda bulundu.

İşte Erandaç'ın konuşmasında öne çıkan kısımlar:

Milletvekili listelerini genel olarak nasıl buldunuz?

"Şimdi dört partiyi çok değişik şekillerde değerlendirmekte yarar var. AK Parti'nin tabii ki en büyük şansı 104 Milletvekilini yakından tanımamız. Kabinenin büyük kısmı listede yer aldılar. 70 tane tecrübeli ismin gitmiş olmasına rağmen, AK Parti kadrosu büyük bir parti olmanın avantajını yaşadı. Küçük parçalara ayrılsa bile onları yepyeni isimlerle takviye etti. Liste üzerinde çok dikkatli çalışılmış. Disiplinli bir liste. Çeşitli sistemler üzerinde durulmuş. Özellikle hep kamuoyunda bir tartışma vardı. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız arasında liste savaşı olacak şeklinde kamuoyunun beklediği, özellikle muhalefetin peşinde gezdiği bir olay. Gerçekleşmedi zaten böyle bir şey olamaz. Harikulade bir şekilde bir bileşim meydana geldi. Çok güzel kodlar birbirine yaklaştırıldı. Ve Türkiye'nin önümüzdeki dönemle ilgili kodlarını da oluşturacak şekilde çok güzel bir kadro çıkardı."

"CHP önümüzdeki dönemde sıkıntılar yaşayacak"

"CHP'de ise özellikle ulusalcı kanatla ilişkiler koparılmaya çalışılırken, ön seçimle beraber çok dikkat çekici, mezhep içerikli gelişmeler dikkati çekti. CHP'nin bu konuda sıkıntı çekeceği yer yer belli oluyor. Kontenjanları bunlarla dengelemeye çalışmış ama tam umulan biçimde gerçekleştirememiş. Belli bölgelerde getirdiği isimler ile ön seçimden gelenler arasında çok kopukluklar var. Örneğin Ergenekon'a sahip çıkanlarla, muhalefete sert çıkarak isim yapmaya çalışan belli isimlerin listelerde yer almış olması CHP'ye önümüzdeki dönemde sıkıntılar yaşatacak."

"HDP barajı geçemeyecek"

"MHP'de Devlet Bahçeli fazla değişiklik yapmadı. Kendi ekibini korudu. Belli yerlerde belli isimler getirdi. Getirdiği isimlerin de tabi bazı özellikleri var. HDP ise ilk defa tek başına seçime giriyor. Barajı aşacak mı aşamayacak mı ? sorusu gündemde. Listelerin oluştuğu dakikaya kadar genel kanı aşabileceği üzerineydi. HDP Marmara Bölgesi ve özellikle Ege Bölgesi'nden umduğu şekilde oy alabilme şansına sahip değil. Alevi oylarını CHP'den kapmaya yönelik hedefleri vardı. Ama o biraz zorlanacak.Marmara ve Ege'de koyduğu isimler nedense ya iyi isimler bulamadılar. Veya mevcut isimlerin üzerinden giderek, alabileceğimiz kadar alalım. Belli bölgelere yüklenelim şeklinde bir hedef gütmüşler. Bunun da bir sıkıntı yaratma ihtimali var. 10 puan civarında çok rahatlıkla sıkıntıya girebilirler. Yani HDP bir Türkiye partisi olma hareketi içerisine girdi ama bölge partisi olmaktan kurtulamadı. Kolay kolay Türkiye partisi olunmaz zaten. Önce inandırıcı olacak sonra Türkiye'nin kimyası ile buluşacak."

Demirtaş Batı'nın bir projesi

"Demirtaş, bir proje. Bu proje bir batı projesidir. Batı projesi hükümete yönelik çift vardiyalı bir sistem kurdu. HDP barajı aşarsa başka bir plan, aşamazsa bir başka plan... Aşarsa AK Parti'nin oyunu aşağı düşürmek ve arkasında parlamentoya girecek bir HDP ile çözüm sürecine yönelik yapılacak operasyonlarda pazarlık payını artırmayı ve masaya daha iyi kartlar ile oturmayı planlıyor. Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı geldiği andan itibaren gittiği ülkelere bakarsak, önce Almanya, sonra İngiltere, sonra Amerika... Özellikle Amerika'ya hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce gidişi sonra geldikten sonra HDP'nin 6-7 Ekim'de oynadığı rolü çok dikkatli bir gözle izleyen kamuoyu bunun bir proje olduğunu çok net şekilde görebilir. Barajı aşamama halinde de doğrudan doğruya Türkiye'de bir kaos ortamı ortaya çıkarmayı amaçladılar. Zaman, Hürriyet ve Cumhuriyet'in birbirinin yüzüne bakmayanların yan yana gelerek HDP'yi parlatmayı başardıklarını görüyoruz."

HDP başarısız olursa Leyla Zana başa geçecek

"İstanbul'da İstinye'de bir balık lokantasında Hürriyet'çiler ile beraber Selahattin Demirtaş'ın bir yemek yemesi vardır. Çok ilginç bir zamanlaması var. Bu yemekte bir kadın gazeteci çok sıkıştırmama rağmen Talat söylememişti ama ben tahmin etmiştim. Orta kuşak bir bayan gazeteci HDP'nin iyi bir liste kurduğunu bu akşam da bir TV'de söylüyordu. İstinye'de yapılan bu operasyonda Hürriyet Grubunun yazarları ve genel yayın müdürleri oradalar. Orada bir projenin havuzuna destek verdiler. Ve mücadele verdiler. Ve çok önemli isimlere gidildiğini ancak alamadıklarını gördük. HDP belli bölgelere yüklendi. Dengir Fırat'ı Mersin'e, Celal Doğan'ı Antep'e yerleştirerek, kendi Genel Başkanı Demirtaş'ı İstanbul'a yerleştirerek belli bir hareketi gerçekleştirmeye çalıştı. Burada önemli bir isimde Leyla Zana'dır. Zana heyetten ayrıca İmralı'ya gitti. Kuzey Irak'a gitti. Demirtaş'ın başarısız olması durumunda HDP'nin yeni Genel Başkanı Leyla Zana olacaktır. Öcalan Leyla Zana'yı destekliyor."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler