YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gandhi Kılıçdaroğlu, CHP için düğmeye bastı
"CHP'de değişim şart, bu değişim de sizsiz olmaz"
Gandhi Kılıçdaroğlu, CHP için düğmeye bastı
08 Nisan 2009 / 10:23 Güncelleme: 08 Nisan 2009 / 00:00

Değişim' sloganıyla başkan seçilip Türkiye'de de değişimden bahseden Obama'nın ziyaretinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Baykal'la görüştü. 'CHP'de değişim şart' dedi, 'Sizsiz olmaz' garantisini de verdi.


Akşam Gazetesi'nin haberine göre, CHP'nin parlayan yıldızı Kemal Kılıçdaroğlu, Obama ziyareti sonrasında CHP lideri Deniz Baykal ile TBMM'deki makam odasında yaptığı baş başa görüşmede, CHP'de değişim istedi. Örgüt yapısını detaylarıyla anlatan Kılıçdaroğlu'nun Baykal'a, 'Değişimin adresi CHP'dir. CHP'deki değişim de sizsiz olmaz. Bu değişimi sizin liderliğinizde yapmalıyız' dediği öğrenildi.


KURULTAY YAPALIM


'Değişim' sloganıyla ABD'de başkan seçilen Obama'nın ziyaretinin hemen ertesinde Baykal ile baş başa görüşen Kılıçdaroğlu'nun 29 Mart yerel seçim sonuçlarını irdelerken, Baykal'a, '2011 yılındaki seçimde iktidar olacağımıza inanıyoruz. Buna siz de inanın' mesajı verdiği bildirildi. Kılıçdaroğlu'nun, 'Değişimi özellikle örgütlerimizde ve merkez yönetimimizde yapmalıyız. Bunun için de kurultay yapabilirsiniz. Kurultay partiyi rahatlatır ve ivmeyi daha da yukarı çıkartır' dediği ifade edildi.


BEN ASLA ADAY OLMAM


Kılıçdaroğlu'nun Baykal'a, 'Benimle ilgili adaylık iddiaları var. Özellikle bazı basın organlarının beni kışkırtma amacında olduğunu görüyorum. Bunların iyi niyetli olmadıklarının da farkındayım. Hesap partiyi parçalamak. Ben sizin bilgi birikiminiz ve deneyiminize güveniyorum. Asla sizin karşınızda bir yarış içinde olmam. Size de liderim olarak inanıyorum' ifadesini kullandığı belirtildi.


PARTİ İÇİ ÇATIŞMA OLMAZ


Baykal'ın, 'Kurultay toplarsak parti içi çatışma olmaz mı' sorusuna Kılıçdaroğlu'nun, 'Asla olmaz. Buna emin olun' dediği ifade edildi. Kılıçdaroğlu'nun 'Güneydoğu illerine mutlaka gitmeliyiz. Bunu sık sık gerçekleştirmeliyiz. Ne kadar çok gidersek oyumuz o kadar çok artar' dediği de öğrenildi. Baykal'ın grup toplantısında parti içi yenilenme işareti verirken, 'CHP'nin değişen Türkiye'nin yeni ihtiyaçlarına karşın yenilenmeyi sağlayacağına emin olunuz. Hem parti kimliğimizi koruyacağız hem de yenileneceğiz, değişeceğiz. Örgüt çalışmaları öncelikli konumuz olacaktır' diye konuşması dikkat çekti.


BAYKAL, Kılıçdaroğlu'nun görüşüne katılırsa, 11 Nisan'daki Parti Meclisi toplantısında kurultaya gitme kararı alınacak. Kurultayın gündeminde 'Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu Seçimleri' maddesi olacak, genel başkanlık olmayacak. Baykal'ın 80 kişilik Parti Meclisi listesini yeni isimlerle takviye etmesi bekleniyor. Gürsel Tekin-Kemal Kılıçdaroğlu ikilisinin Genel Merkez'deki etkin isimlerle çatışabileceği konuşuluyor.


CHP'nin kurultaydan yenilenerek çıkmasının ardından '4G Formülü' işletilecek. Buna göre CHP 'Gecekondular', 'Güneydoğu' ve 'Gençler ve Kadınlar' üzerinde çalışma yürütecek. 'Geziler' yapılarak halkla temas sağlanacak.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler