YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G-20 zirvesinde Putin'e soğuk duş
G-20 zirvesinde Putin'e soğuk duş
16 Kasım 2014 08:52
Avustralya’nın Brisbane kentinde yapılan G20 zirvesinde liderlerin Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’yı sert bir şekilde eleştirmesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zor anlar yaşamasına neden oldu.

Putin’e “soğuk duş” yorumlarına neden olan gelişmeler Kanada Başbakanı Stephen Harper arasındaki konuşmada gündeme geldi. Harper’in Putin’le tokalaşma sırasında, “Sizin elinizi sıkıyorum, ancak size bir şey söylemek istiyorum. Ukrayna’dan çıkmanız gerekiyor…” tepkisini dile getirdi. Kremlin Danışmanı Dmitri Peskov diyalogu doğruladı ve Putin’in “Maalesef bunu yapmamız mümkün değil, çünkü biz orada değiliz…” cevabını verdiğini aktardı.

Putin’in canını sıkan bir diğer gelişme ise ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik politikalarını Ebola salgını ve IŞİD terör örgütüne benzetmesi oldu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rus basınına yaptığı değerlendirmede, ikili ilişkilerde “U-dönüşü” imkanı olmadığını, yaşanan durgun süreçte sorumluluğun Amerikan makamlarına ait olduğunu söyledi. Ukrayna konusundaki suçlamaları kabul etmelerinin imkansız olduğunu vurgulayan Ryabkov, bölgede saldırgan politikalarının olmadığını savundu.

Gelen baskılar üzerine Putin’in zirveden erken ayrılacağı iddialarını ise Kremlin Danışmanı Dmitri Peskov yalanladı. Peskov, “Bu saçma… Putin yarın yapılacak oturumlardan sonra ayrılacak. Görüşmelerde yaptırımlar yoğun bir şekilde gündeme getirildi. Bu normal ve olağan bir durum… Ancak birilerinin baskı yaptığını söyleyemem…” değerlendirmesinde bulundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler