YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G-20 zirvesinde Başbakan'dan önemli mesajlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun G-20 zirvesindeki son gününde verdiği mesaja göre, mülteci sorunu Brisbane Bildirgesi içine girdi.
G-20 zirvesinde Başbakan'dan önemli mesajlar
17 Kasım 2014 / 03:11 Güncelleme: 17 Kasım 2014 / 03:14

G20 Zirvesi’nin sonuç bildirisinde Ortadoğu'yla ilgili özel atıf konuldu. Başbakan, "Uzun müzakerelerle Türkiye’nin teklifi yerini buldu" dedi.

G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Avustralya’da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, son gün programı da yoğundu.

Zirvenin yapıldığı Brisbane Kongre Merkezi’nde uluslararası medyaya yönelik basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, ‘mülteci konusunun gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soru üzerine, “Maalesef ayrıntılarıyla görüşülemedi. Yayınladığımız bildiride Ortadoğu’daki krizle alakalı özel bir atıf noktası var. Uzun müzakereler sonrasında Türkiye’nin teklifi yerini buldu ve kayıtlara geçti. Brisbane Bildirgesi içesinde yerini aldı” dedi.

Yolsuzlukla mücadele

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasında şu mesajları verdi:

-G-20 ile bu örgütün dışındaki ülkeler, özellikle de az gelirli, gelişmekte olan ülkeler arasında köprü kurmaya çalışacağız, dönem başkanlığımızda yolsuzluk konusunda da eğileceğiz.

-İstihdam olmadan sosyal düzen olmaz. Birçok siyasi düzensizlik beraberinde yüksek işsizlik oranlarıyla geliyor.

-Dünya Ticaret Örgütü'nü daha temsiliyetçi, verimli ve etkili kılmak istiyoruz.

'Başkanlığınız ilerleme için şans'

Brisbane'da yoğun ikili temaslarda bulunan Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de bir araya geldi. Suriye, Kıbrıs ve terörizmle mücadele konularının ele alındığı görüşmede, Ban Ki-mun, G20’de iklim değişikliği konusunda sergilediği tutum dolayısıyla Davutoğlu’na teşekkür etti.

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler