23 Kasım 2017 Perşembe
 • Altın162,867
 • BIST105.164
 • Dolar3,9214
 • Euro4,6462
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2195
 • İstanbul13 °C
 • Ankara5 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya6 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya19 °C
 • Diyarbakır9 °C
 • Bursa11 °C
 • Kayseri3 °C
 • Kocaeli12 °C
 • Şanlıurfa11 °C
 • Gaziantep9 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"G-20 tarihinde ilk kez Enerji Bakanları toplantısı gerçekleştireceğiz"
"G-20 tarihinde ilk kez Enerji Bakanları toplantısı gerçekleştireceğiz"
30 Mart 2015 17:34
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Slovenya'da düzenlenen Slovenya-Türkiye İş Forumu'nda konuştu. Erdoğan, Türkiye ile slovenya arasındaki ticari ilişkilerin önemine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye bugüne kadar kendisine yardım yapanları yalnız bırakmadığı gibi beraber yatırım yapanları da yolda bırakmamıştır. Hiçbir uluslararası şirketi mahcup etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ile katıldığı Türkiye-Slovenya İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprü'sünün iki kıta arasındaki ulaşımı güçlendireceğini ifade etti. Erdoğan, 150 milyon yolcu kapasiteli ve 22 milyar 152 milyon avro maliyetiyle dünyanın en büyükleri arasında yer alacak yeni havalimanı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Biten, devam eden ve başlayacak olan pek çok projeyle 2023 hedeflerine ulaşmak için tüm güçleri ile çalıştıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye bugüne kadar kendisine yardım yapanları yalnız bırakmadığı gibi beraber yatırım yapanları da yolda bırakmamıştır. Hiçbir uluslararası şirketi mahcup etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin dünya ekonomisi ile bütünleştiğini ayrıca hem Türk hem de Slovenyalı işadamlarının bu ülkedeki özelleştirmeleri takip etmesi gerektiğini söyledi. "Çekinmeyin bence bu işlere girin" diyen Erdoğan, Türk işadamlarına Slovenya'da girişimlere başlamalarını tavsiye etti.

Türkiye'nin en büyük ticari ortağı AB ile olan ilişkilerine önem verdiğini anlatan Erdoğan, "Müzakereciyiz, Slovenya üye. Dolayısıyla atacağımız her adımın burada neticelerinin nereye varacağını sizlerin de artık idrakine bırakıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Katılım müzakerelerinde her şeyden memnun musunuz? Değiliz. Türkiye-AB ilişkilerinin temelini oluşturan müzakere süreci siyasi engellemeler nedeniyle maalesef zaman zaman durma noktasına geldi. Bu noktada katılım sürecimize verdiği destek için Slovenya'ya teşekkür ediyorum. Bu desteğin daha da güçlü bir şekilde devam etmesini de ayrıca diliyoruz. Bununla birlikte ülkelerimiz arasındaki ilişkileri bu süreçten bağımsız olarak daha da ileriye taşımanın çabası içerisinde olmalıyız. Özellikle son dönemde kaydettiğimiz yoğun ve yakın işbirliği sürecinin ticari ilişkilerimizde de karşılığını bulmamız gerekiyor. Ekonomilerimizin bazı alanlarda birbirlerini tamamlayıcı üretim yapılarını dikkate aldığımızda ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz.

Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacmi 2014 sonu itibarıyla 1 milyar doları biraz aştı ama yeterli değil. Bu önemsenmesi gereken bir rakam olmakla birlikte iki ülkenin ekonomik potansiyelinin daha fazlasına imkan verecek boyutta olduğuna inanıyorum. Yeni işbirliği alanları bulmak için çalışmalıyız. Sadece ticaret değil müteahhitlik ve üçüncü ülkelerde ortak yatırımlar gibi alanlarda da yeni fırsatlar aramalıyız diye düşünüyorum."

Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu toplantısını önemli gördüğünü ve kendilerini memnun ettiğini bildiren Erdoğan, "Ülkemizde Sloven işadamlarının yatırım yapmaları için gerekli ortam mevcuttur" dedi. Şu anki yatırımları "çok az" olarak niteleyen Erdoğan, Türkiye'nin çevre ülkeleriyle bağlantılarının, üretim ve teknik altyapı imkanlarının yatırımcılara önemli imkanlar sunduğunu, altı teşvik bölgesinde arazi tahsisinden vergi muafiyetlerine kadar ciddi imkanlar bulunduğunu vurguladı.

Yatırımların karşılıklı olarak artırılması ve üçüncü ülkelerdeki fırsatların birlikte değerlendirilmesi ve iki ülke işadamları tarafından sinerji oluşturulmasının önemli olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bu çerçevede Türk, Sloven ve Karadağ şirketlerinin, Karadağ'da Moraça Nehri üzerinde üstlenme aşamasında oldukları hidroelektrik santrali projesinin gerçekleşmesini temenni ediyorum, çok ama çok önemsiyorum" diye konuştu.

Söz konusu projenin gelecekteki işbirlikleri için güzel bir örnek teşkil edeceğini düşündüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Eximbank'ın ciddi bir desteği olacağına dikkati çekerek bu adımın atılmasının üç ülkenin dayanışması noktasında önemli olduğunu bildirdi.

"İşadamlarımız arasında kurulacak ortaklıklar her iki ülkenin üretim ve refah seviyesini arttıracak"

"Önümüzdeki dönemde Avrupa koridorları kapsamında ülkenizde yapılması planlanan otoyol ve demiryolu projelerinde Türk ve Sloven firmalarının birlikte görev alabileceklerine inanıyorum. Karşılıklı yatırımların artırılması, ilişkilerimize uzun vadeli perspektif ve kalıcılık sağlayacaktır. Bu konudaki en önemli görev de hiç şüphe yok ki siz işadamlarımıza düşüyor.

Günümüzde uluslararası ekonomik ilişkilerde özel sektörün öncü rolü tartışılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Sizler ikili temaslarınızı daha da artırmak yoluyla yeni işbirliği imkanlarını keşfetmeli, çıtayı daha yükseltmelisiniz. Değerli Sloven işadamlarının bugün burada bulunan Türk işadamları ile gerçekleştirecekleri görüşmeler ülkemizin siyasi alandaki dostluk ve işbirliğini bir adım daha ileri götürecektir.

Bizim görevimiz sizin önünüzde engeller varsa bu engelleri kaldırmaktır. Bunları biz sizin önünüzden kaldıracağız ama siz de hızla yolunuza devam edeceksiniz. İşadamlarımız arasında kurulacak ortaklıklar her iki ülkenin üretim ve refah seviyesini artırmakla kalmayacak, üçüncü ülkelerde de ortak hareket etme imkanını sağlayacaktır. Her iki ülkenin siyasetçileri, bürokratları ve işadamları iki toplumun tüm sosyal aktörleri olarak el birliği ile Türkiye ile Slovenya arasında yakaladığımız bu olumlu süreci iyi değerlendirmeliyiz. Tüm bu gelişmeler küresel düzeyde ve Avrupa'da yaşanan krizi ülkelerimiz açısından fırsata çevirme konusunda bizi teşvik

"G-20 tarihinde ilk kez bir enerji bakanları toplantısı düzenleyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 1 Aralık 2014 itibarıyla G-20 dönem başkanlığını üstlendiğini anımsatarak dönem başkanlığı süresince G-20'nin küresel ekonomiyi ilgilendiren konuların ele alındığı platform özelliğini daha da kuvvetlendirmek arzusuna olduklarını bildirdi.

"G-20 dönem başkanlığımızın ana hedefini kapsayıcı ve sağlam büyüme için ortak eylem olarak belirledik" diye konuşan Erdoğan, bu hedef doğrultusunda önceliklerini de kapsayıcılık, uygulama ve yatırımlar şeklinde oluşturduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"G-20'ye güçlü bir düşük gelirli  ve gelişmekte olan ülkeler perspektifi getirmeyi hedefliyoruz. Buna ilave olarak KOBİ'lerin küresel ekonomik sisteme daha iyi entegre edilmesine dönük çalışmalar gerçekleştirmek istiyoruz. Ülkemizin dönem başkanlığı önceliklerinin G-20 üyeleri tarafından da benimsendiğini biliyoruz. Kapsayıcılık temelinde gerçekleştireceğimiz çalışmaların odak noktasını, G-20 ile düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlendirmesi teşkil ediyor. Bu çerçevede G-20 ülkeleri içerisinde daha kapsayıcı bir büyümenin sağlanması ile eşitsizliklerin giderilmesi üzerinde de duruyoruz.

Türkiye, OECD ülkeleri içerisinde ekonomik büyümesini sürdürürken aynı zamanda eşitsizlikleri de giderebilen iki ülkeden birisi olarak bu konudaki birikimini dostları ile paylaşmaya hazırdır. Hem gelişmiş olan ülkelerin ekonomilerinin o itici gücü konumundaki KOBİ'lerin küresel ekonomik sisteme erişimlerini kolaylaştırmak için çalışacağız ve bu noktada tüm dostları da teşvik edeceğiz. Büyümenin toplumun bütün kesimlerini kapsaması ve sürdürülebilir olması büyük bir önem taşıyor. Bir diğer önemli husus uygulamadır, G-20'nin taahhütlerini uygulaması küresel düzeyde itibarını koruması bakımından gereklidir. Bu nedenle başta büyüme stratejileri olmak üzere G-20'nin tüm taahhütlerinin etkin bir biçimde uygulanması amacıyla izleme mekanizmaları oluşturmayı hedefliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ölçekteki altyapı açığının kapatılması için de ortak bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek şunları söyledi:

"Bazı hesaplamalara göre önümüzdeki 15 yıl içerisinde küresel ölçekte 70 trilyon dolarlık bir yatırım ihtiyacı var. Bu ihtiyaç, gelişmekte olan ülkeler için olduğu kadar gelişmiş ülkeler için de geçerlidir. Dönem başkanlığımızda G-20 ülkelerinin ulusal büyüme hedeflerini destekleyecek kapsamlı yatırım stratejileri hazırlamalarına yönelik çalışmaları sonuçlandırmak istiyoruz.

Ayrıca ticaret ve enerji gibi konular da G-20 dönem başkanlığı gündemimizin başlıkları arasında bulunuyor. G-20 tarihinde ilk kez bir enerji bakanları toplantısı düzenleyeceğiz. Bu toplantıda özellikle Afrika'da ciddi bir sorun halini alan enerjiye erişim konusunu gündeme getireceğiz. Türkiye olarak kendimizi G-20 platformunda Slovenya'nın dostu ve sözcüsü olarak görüyoruz. Bu çerçevede her türlü işbirliğine hazırız."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler