YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fransa'yı bu ayıptan temizleyin"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da , Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasanın kabul edilmesiyle ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu,"Bu ayıp Fransa'nın tarihine yakışmıyor"dedi.
"Fransa'yı bu ayıptan temizleyin"
23 Aralık 2011 / 18:24 Güncelleme: 23 Aralık 2011 / 18:46

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Fransa'daki aydınlara, düşünce özgürlüğünü savunanlara sesleniyorum, tarihi kendini bilmez siyasetçilerin eline verenlere sesleniyorum. Fransa'yı bu ayıptan temizleyiniz. Bu ayıp, Fransa'nın tarihine yakışmıyor'' dedi.

İzmir programı kapsamında Bayraklı Belediyesi Nene Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nun açılış törenine katılan Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada ''Asteğmen Kubilay'ların, Nene Hatun'ların çağdaş Türkiye'nin kurulması için bedel ödediğini'' söyledi.

''Onlar bedel ödediler, bizim onlara minnet borcumuz var, onlara karşı karşı ödevimiz var. Çağdaş uygarlığı yakalamak ve aşmak durumundayız'' diyen Kılıçdaroğlu, çağdaş Türkiye'nin sosyal demokrasinin üzerinde yükseleceğini, sosyal demokrasinin emeği, alın terini en yüce değer olarak gördüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu, sosyal demokrat belediyelerle öğrencilerin yurt sorunlarını çözeceklerini belirterek, ''Kim ne derse desin, çocuklarımızı aydınlık Türkiye için yetiştireceğiz'' diye konuştu.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ı hem böyle bir yurdu hizmete soktuğu için hem de yurda Nene Hatun ismini verdiği için yürekten kutladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Erzurum'un Nene Hatun'u da İzmir'in Kubilay'ı da bu ülkenin bağımsızlığı, özgürlüğü ve çağdaşlığı için savaştı. Buradan bütün Erzurum'a, Erzurumlulara selam olsun'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin içeride ve dışarıda pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama hiçbir sorun bizleri yıldıramaz, hiçbir sorun bizim çağdaş, uygar Türkiye'yi kurmamıza engel olamaz. Yedi düvele karşı mücadele etmiş bir Türkiye Cumhuriyeti ve onun yurttaşları, her sorunu aşabilecek güçtedir. Uzun ve zorlu bir yürüyüş başlattık. Bu mücadelemizi mutlaka kazanacağız. Fransa Ulusal Meclisi'nde bir karar alındı. Düşünebiliyor musunuz  Aydınlanma devrimini başlatan 1789 Fransa devrimine tarihin en büyük gölgesini düşürdüler.

Düşünceye kelepçe vurdular, düşünceye yasak getirdiler. Özgür düşünen her insana herkesin saygı duyması lazım. Özgürlüğün temeli düşünce özgürlüğünde yatar, özgürlüğün temeli insanların düşüncelerini özgürce ifade etmelerinde yatar. Siz siyasal bir kararla düşünce özgürlüğüne kelepçe vuramazsınız. Onları kınıyoruz. Ve buradan Fransa'daki aydınlara, düşünce özgürlüğünü savunanlara sesleniyorum, tarihi kendini bilmez siyasetçilerin eline verenlere sesleniyorum. Fransa'yı bu ayıptan temizleyiniz. Bu ayıp, Fransa'nın tarihine yakışmıyor.''

İzmir'deki belediyeler

İzmir'in sadece Türkiye'nin değil, dünyanın çağdaş kentlerinden biri olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının başarıyla çalıştıklarını dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, ''Sosyal demokrat belediyeler İzmir'e ne yaptılar '' diye sorulduğunu belirterek, ''Ankara, İstanbul belediye başkanlarının yapamadığı çok şeyi bu belediyeler yaptı. Her türle engellemeye karşın yaptılar. Gelirlerine el koydular, kararlarına, yatırımlarına izin vermediler ama onlar yılmadılar. Çünkü onlar alın terlerini İzmirliler için harcıyorlar, onlar İzmir'e hayatlarını koydular'' diye konuştu.

Kız öğrenci yurdunun hayırlı olmasını dileyen Kılıçdaroğlu, yurtta konaklayacak kız öğrencilerin annelerinin ''Acaba çocuğumun zorlukları var mı '' diye düşünmeyeceklerini söyledi.

Bayraklı Belediye Başkanı Karabağ da yeni bir belediye olmaların karşın İSO normlarında hizmetler sunduklarını bildirerek, ''Sayın Genel Başkanım, İzmir'e her gelişinizde size bir tesis açtıracağız'' dedi.

Konuşmaların ardından yurdun açılış yapıldı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler