YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Firts Lady'ler mantı yaptı
Firts Lady'ler mantı yaptı
24 Haziran 2013 21:35
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Çankaya Köşkü'nde Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç'in eşi Dragica Nikoliç'i ağırladı. Köşk mutfağında incelemelerde bulunan Gül ve Nikoliç, daha sonra birlikte hamur açıp mantı yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanının eşi Dragica Nikoliç'i Şeref Kapısı'nda karşılayan Hayrünnisa Gül, daha sonra konuğunun talebi üzerine Çankaya Köşkü'nün yenilenen bölümlerini gezdirdi. Bayan Nikoliç onuruna Osmanlı Salonu'nda öğle yemeği veren Bayan Gül, yapılan tablo, varak, seramik, cam ve kağıt restorasyonları hakkında da bilgi verdi.

Mayıs ayında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Devlet Başkanları Üçlü Zirvesi'ne katılan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in kendisine yenilenen Çankaya Köşkü salonlarından ve çalışmalardan övgüyle söz etmesi üzerine Çankaya Köşkü’nü ziyaret etmek istediğini söyleyen Nikoliç, bu tür çalışmalarla yakından ilgilendiğini belirtti.

Sırbistan'da kendi adına kurulan bir vakfın insani konularda hizmet ettiğini ve halkının refahı, hayat şartlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yaptığını ifade eden Nikoliç, vakfın ayrıca sanat çalışmalarına, manastır, müze ve tiyatrolara da destek sağladığını kaydetti. Çankaya Köşkü'nde sergilenen ünlü ressamların tabloları ve Osmanlı dönemine ait eşyalarla yakından ilgilenen Nikoliç, özel olarak tasarlanan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün eşyalarının sergilendiği bölümü de dikkatle inceledi. Gül ve Nikoliç, resepsiyon salonlarını da gezdikten sonra Çankaya Köşkü'nün mutfak bölümünde incelemelerde bulundu.

"Türk mutfağına hayranım"

Köşk'ün bahçesinde ve serada yetiştirilen organik sebze ve meyvelerin tadına bakan Nikoliç, aşçıların katmer yapımını izledi. Gül ve Nikoliç, daha sonra birlikte hamur açıp mantı yaptı. Fırsat buldukça ailesi ile birlikte Türkiye'yi ziyaret ettiklerini belirten Nikoliç, Türk mutfağına hayran olduğunu da dile getirdi. Gül, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından Nikoliç'i Şelale Kapı'dan uğurladı. Çankaya Köşk’ünde gerçekleşen görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler