YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fırat ortaya attığım dosyalardan ötürü istifa etm
"Fırat ortaya attığım dosyalardan ötürü istifa etm
"Fırat ortaya attığım dosyalardan ötürü istifa etm
08 Kasım 2008 / 20:18 Güncelleme: 08 Kasım 2008 / 00:00

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Mehmet Fırat'ın AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini bırakmasını değerlendirdi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini bırakması hakkında, ''Sayın Fırat benim ortaya attığım dosyalardan ötürü istifa etmiş ise kendisine teşekkür ediyorum.'' dedi.


Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesinde parti teşkilatını ziyaret eden eden CHP'li Kılıçdaroğlu, Dengir Fırat'ın AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmesine ilişkin soru üzerine, ''Sayın Fırat benim ortaya attığım dosyalardan ötürü istifa etmiş ise kendisine teşekkür ediyorum. Ama başka gerekçelerle istifa etmiş ise, onu bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla yaptığımız tartışmadan sonra sayın Fırat ciddi bir yalnızlığa itildi. Parti yönetiminden ayrılmak durumunda kaldı.'' ifadesini kullandı.


Basın mensuplarının ''Fırat, istifa nedenini sağlık olarak gösterdi. İstifa olayında kılıç yarası var mı?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Umuyorum bu rahatsızlığa ben yol açmamışımdır. Kendisine sağlıklar dilerim.'' cevabını verdi.


Gazeteciler, Kılıçdaroğlu'na Fırat'ın yorulduğunu ifade etmesini de hatırlattı. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu'nun yorumu şu oldu: ''O tartışma insanı yorar.''


Tartışmaya girdiği Şaban Dişli ve Dengir Fırat'ın parti yönetiminden istifa etmesi hatırlatılarak ''Şimdi sırada kim var?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''İzin verirseniz onu şimdi söylemeyeyim.'' diye karşılık verdi.


Gazetecilerin, ''Fırat'ın milletvekilliğinden de istifasını talep ediyor musunuz?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, ''Parti üst yönetiminden istifa etmeleri, önemli bir aşama. En azından o aşamalara zamanla alışmış olacağız.'' cevabını verdi.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ilişkin iddialarını dile getiren gazetecilerin ''Bundan sonra hedefinizdeki isim Ulaştırma Bakanı mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, ''Sayın Ulaştırma Bakanı şu ana kadar iddialara cevap vermiş değil. Ben de merakla yanıtını bekliyorum. Sayın Ulaştırma Bakanı ile ilgili söyleyecek çok şey var. Ama Sayın Ulaştırma Bakanı bir gün bu konuları benimle tartışacaktır.'' diye konuştu.


''Ulaştırma Bakanı'nı düelloya mı davet ediyorsunuz?'' sorusuna ise CHP Grup Başkanvekili, ''Niçin olmasın seve seve büyük bir keyifle'' şeklinde cevap verdi.


Kılıçdaroğlu, Dengir Fırat ile davanın kapanıp kapanmadığı konusunda ise şöyle konuştu: ''Siyasi anlamda evet ama hukuki anlamda davamız devam ediyor.''


CHP'NİN ÜST YÖNETİMİNDE YOLSUZLUK YOK


Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "CHP ve Kılıçdaroğlu kendine baksın" açıklamaları hakkında ise şunları söyledi: ''CHP her zaman kendine bakıyor. Partinin üst yönetimi olarak kimsenin hakkında yolsuzluk iddiası bulunmamaktadır. Milletvekilleri ve diğer grup başkanvekillerinin takipleri sonucunda bunları göndermek zorunda kaldılar. Bunlar bizim gösterdiğimiz duyarlılığın göstergeleridir.''

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler