YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Figen Yüksekdağ'ın erken seçim beklentisi
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, erken seçim olması durumunda oylarının yüzde 15'e yükseleceğini iddia etti.
Figen Yüksekdağ'ın erken seçim beklentisi
14 Temmuz 2015 / 05:20 Güncelleme: 14 Temmuz 2015 / 09:34

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 7 Haziran genel seçimleri sonrası erken seçim olasılığı üzerine kendi yaptırdıkları anket sonuçlarını açıkladı.

YÜZDE 15'İN ALTINA DÜŞMEZ

Hürriyet'e konuşan Figen Yüksekdağ, olası bir erken seçimde oylarının artış gösterdiğini söyledi. Yüksekdağ, "Şu konuda çok emininiz; yeni bir seçim yapılsa Halkların Demokratik Partisi yüzde 15'in altına düşmez." dedi.

AK PARTİ-MHP KOALİSYONU

Erken seçim sizin açınızdan AK Parti-MHP koalisyonuna yeğ midir?

Şu an bir erken seçim bizim tercih ettiğimiz bir şey değildir. İki sayılan seçenek açısından bizim duruşumuzu değiştirecek bir fark yok. Biz iki koşulda da Türkiye'nin görebileceği en iyi muhalefeti yapmaya adayacağız kendimizi. Biz bundan sonraki süreçte kendimizi bir iktidara hazırlama yönünde ilerleyeceğiz.

HDP'NİN BARAJ SORUNU

Erken seçimi kesinlikle tercih etmemenizin nedeni HDP'nin tekrar baraj sorunu yaşama olasılığı mı?

Hayır, asla. Erken seçim şu an erken seçim isteyenler için büyük bir risk. Bu riski neden göze aldıkları onların tartışma konusudur.

ERKEN SEÇİMDE HDP OYLARI

Yazılanlara, çizilenlere bakılırsa erken seçimde Cumhurbaşkanı'nın yüzde 44-45 bandını yakalama hedefi var. Hatta şimdiden bunun yakalandığını iddia eden anket firmaları var. HDP'nin oyları bazılarının iddia ettiği gibi düşüşte mi?

Bize gelen anket sonuçlarına göre yeni bir seçim olursa yüzde 14.2 oy alabileceğimize dair öngörüler var. Şu konuda çok emininiz; yeni bir seçim yapılsa Halkların Demokratik Partisi yüzde 15'in altına düşmez. Bunu çok net, daha yüksek bir güvenle söyleyebilirim. Yüzde 16-17 bandına doğru oylarımız tırmanabilir ama yüzde 15'in altına düşeceğini düşünmüyorum. 7 Haziran seçimlerinde bize oy verenlerin dışında oy vermeyi çok isteyip de alışkanlıkları ve kaygıları nedeniyle sandık başında vazgeçenler de oldu.

kendine güveniyor
 // mustafa
Barajı geleceklerini ilan ettiklerinde kimse ciddiye almadı. Geçtiler mi? Gectiler?.
Şimdi bu yüzde 15 oldukça ciddi bir iddia. Burada sadece baskı ile veya emanet alınmış oy yok. Seçimlerde ciddi sayım hileleri de yapılabiliyor. Belki YSK nun bilgisayarları beklenecek ve amaca ulaşılacak.

Gerçek sonuçlar için, icap ederse oy pusulalarını tek tek saymak gerekecek....
14 Temmuz 2015 Salı 18:29
...SEN ÖYLE ZANNET BAKALIM...
 // RAMAZAN AYBAL
bak vekile hanım. ben diyarbakır,lı ama gerçekten TÜRKİYE,sine candan bağlı bir vatandaşım. hani sen daha belli bile olmayan ERKEN SEÇİM korkusuna kapılıp bu açıklamayı yapıyorsun ya bende sana ve size diyorumki SEN ÖYLE ZANNET BAKALIM ve sadece şunu ekliyorum ÖNCE İMAN SONRA VATAN.................
14 Temmuz 2015 Salı 17:19
alır
 // ync
güzel alımlı bir bayan. alır alır niye almasın......
14 Temmuz 2015 Salı 15:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler