YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Figen Yüksekdağ: "Barış sözünü seviyoruz"
Figen Yüksekdağ: "Barış sözünü seviyoruz"
20 Ağustos 2015 23:11
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Geride bıraktığımız 3 yıl boyunca, Türkiye cephesinde Batı'da, Gezi 'de kendisini dışa vuran bir onur, özgürlük ve barış hareketi kendisini gösterdi. Bu da aslında Türkiye'nin bir bütün olarak değişim kulvarına girdi

ODTÜ Vişnelik Tesislerinde düzenlenen " Akademisyenler Barışı Konuşuyor" formuna katılan HDP Eş GEnel Başkanı Yüksekdağ, "Biz barış sözünü seviyoruz ve barış sözüne sadık kalanların sözünü ve hareketini üretmekte kararlıyız. Barış, insanlığın icat ettiği en güzel sözlerden biridir. Barış sözünü söylemek, çözüm iradesini geliştirmek bizim gurur duyacağımız ve Türkiye'deki bütün toplumsal dinamiklerle birlikte önümüzü açarak ilerleyeceğimiz temel yol ve güzergah olacaktır" ifadelerini kullandı.

"7 Haziran seçimine kadar Türkiye toplumu ve siyaset kurumu çok ciddi bir değişim güzergahına girdi" diyen Yüksekdağ, "Türkiye toplumu son yıllarda biriktirdiği değişim isteğini ve enerjisini  7 Haziran seçim kanalına yönlendirdi. Bu değişim isteği ve iradesi 7 Haziran seçimlerinde demokratik bir sonuç olarak karşımıza çıktı. Türkiye toplumunda geride bıraktığımız 3 yıllık dönem boyunca, bir taraftan Doğu'da yükselen ve gittikçe politikleşen bir hareket vardı. Demokratik çözüm, barış ve kardeşlik hareketi, Kürt özgürlük mücadelesinin merkezinde durduğu bir ana damar, geride bıraktığımız 30-35 yıl boyunca güçlü bir biçimde kendisini oluşturmuştu. Ama geride bıraktığımız 3 yıl boyunca, Türkiye cephesinde Batı'da, Gezi 'de kendisini dışa vuran bir onur, özgürlük ve barış hareketi kendisini gösterdi. Buda aslında Türkiye'nin bir bütün olarak değişim kulvarına girdiğini gösteriyordu. Toplumsal değişim isteğinin ve hareketinin mayalanmaya başladığını, bu mayanın tutmaya yöneldiğini gösteriyordu. Ama bu toplumu yöneten siyasi iktidar, eğer bu değişim isteğini görmüyorsa, bu değişim isteğine uygun bir siyasi pozisyon da almaz, alamaz" şeklinde konuştu.

Yüksekdağ açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Türkiye'de son 3 yıl boyunca yaşanan bütün siyasi gelişmeler, toplumsal hareketlere baktığınızda, parça parça ortaya konan taleplere baktığınızda; toplumda gittikçe genişleyen ve büyüyen örgütlenme isteğine ve pratiklerine baktığınızda, aslında toplumun değişimin öncüsü olarak öncü kolları olarak, Türkiye'de siyaseti de sosyal yaşamı da belli bir eşiğe getirdiğini görürsünüz."

"7 Haziran seçimlerinde, yıllar boyunca değişik değişik kanallardan, derelerde, ırmaklardan, yollardan ilerleyen toplumsal değişimin dinamikleri, o sandıklarda yeni bilinç durumunu, düzeyini ve bu yeni bilinç düzeyine uygun taleplerini ortaya koymuştur" diyen Yüksekdağ, "7 Haziran seçimlerinde HDP'nin bu kadar yüksek bir oy oranına ulaşması, çok güçlü bir isteğin yansımasıdır. Türkiye'de gerçek anlamda bölünme fobisi gibi bir gerçeğin olmadığını göstermiştir. Kürtler diyor ki 'Biz bölünmek, ayrılmak istemiyoruz. Tam tersine birleşme ve daha güçlü bir zeminde, daha demokratik bir zeminde birleşme taraftarıyız.' Halkların Demokratik Partisi'ni bunun için destekliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler