YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feyzioğlu'ndan muhalefete çok sert çıkış
Köşk seçim sonuçlarından memnun kalmayan Metin Feyzioğlu muhalefete çattı: Türkiye'nin sorunu iktidarı alternatifsiz kılan muhalefettir
Feyzioğlu'ndan muhalefete çok sert çıkış
11 Ağustos 2014 / 15:40 Güncelleme: 11 Ağustos 2014 / 15:44

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin, muhalefetin topyekun yenilgisiyle sonuçlandığını belirterek, “Bu yenilgi, sandığa gitmeyenlere ya da tamamen dışlanan parti teşkilatlarına yüklenemez. Türkiye'nin sorunu, iktidarı alternatifsiz kılan muhalefettir” dedi.

"Seçmenin özgür seçim hakkı kirlendi"

Feyzioğlu, yaptığı açıklamada, “yurttaşların siyasi tercihlerini hiçe sayarak çatı aday dayatan” muhalefetin, özgür seçim hakkını çiğnediğini ve Türkiye’nin daha otoriter bir zemine kayma riskinin gerçekleşmesine yol açtığını kaydetti. Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunabilmesinin, siyasi muhalefetin, siyasi iktidara alternatif oluşturmasına bağlı olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, şunları ifade etti:

İsim vermeden Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi

“Siyasi muhalefetin, siyasi iktidara alternatif oluşturması için, toplum adına, iktidarı etkin şekilde denetlemesi ve frenleyebilmesi gerekir. Bunun için ise, söylem ve eylemleriyle tutarlılık göstererek, ilkelerinden sapmayarak, gerçekçi projeler üreterek ve bunları hayata geçirebileceğine yurttaşları ikna ederek toplumda güven odağı oluşturması zorunludur.

Demokrasi mücadelesi verdiğini söyleyen siyasi partiler; parti içinde demokrasiyi işletmezse, sağlam kadrolar kurmazsa, teşkilatlarının değerlendirmelerini ciddiye almazsa, halkın her sorununu bilip, inandırıcı çözümler üretmezse, yegane mucizenin çalışmak olduğunu görmeyip mucize arayışında olursa, yurttaşla arasında gönül köprüleri kurmayı başaramazsa güven odağı haline gelemezler. Bu çerçevede, bir siyasi partinin seçimde doğrudan veya dolaylı yolla gösterdiği aday, o siyasi partinin tabanının tercihini yansıtmıyorsa, bahsi geçen siyasi parti, toplumda güven odağı haline gelemez. Mevcut tabanını ikna edemeyen, o tabanı genişletemez, toplumun diğer kesimlerini de ikna edemez.”

“En büyük güç halktır”

Çatı aday formülünün, seçimin ilk turda bu şekilde bitmesine neden olduğunu savunan Feyzioğlu, şunları ekledi:

Boş mazeretler

“Siyasi parti yöneticileri, basiretli davranmak zorundadır. Çatı aday altında birleşme denemesinde, kendi tabanının ve birleşmeyi umut ettiği tabanın nasıl davranacağını öngörmekle yükümlüdür. ‘Oy vermeye gelselerdi, belediye seçimindeki gibi oy verselerdi veya biz verdik, diğer parti vermedi’ gibi söylemler, boş mazeretlerdir. Evet, propaganda döneminde eşitliğe aykırı bin çeşit uygulama olmuştur. Ancak, bunların hepsi öngörülmesi ve çok önceden tedbir alınması gereken hususlardır. Devletin bütün imkanları seferber edilse bile, halkın gücünün karşısında kimse duramaz. En büyük güç halktır. Halkı arkasına alanlar, koşulları eşitler.

"Halkı suçlayanlar başarısız olmaya mahkumdur"

"Halkı görmezden gelenler ve halkı suçlayanlar ise başarısız olmaya mahkumdur. Sorumluluk; halkta, parti tabanlarında, partilerin il ve ilçe yönetimlerinde değildir. Sorumluluk; çatı aday formülünü kendi partilerine ve seçmene dayatanlardadır."

17:03
 // 3NCÜ LİK MUHALEFET
Beni Chp'nin başına getirin diyor, kendileri... Feriştahınız gelse, alacağınız oy bu kadardır....
11 Ağustos 2014 17:03
16:52
 // ali
cumhurbakanligi olmadi simdide chp genel baskanligina oynamaya basladi sandiga gitmeyen secmen sadece sizemi oy verecekti ak parti secmeninden tatllde oldugu icin oy kullanamayan var sizin secmeniniz tatilde olsa okametlerini tatil yaptigi yerleri alsirip oyunu kullandi sahillere bakin ne demek istedigimi anlarsiniz sandiga gitmeyen secmenin yuzde 70 ak partinin secmeni sizin secmenin yuzde 90 oyunu kullandi...
11 Ağustos 2014 16:52
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler