YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feyzioğlu: '90 yaşına gelmiş iki generali...'
Feyzioğlu, “12 Eylül’le hesaplaşmak 90 yaşına gelmiş iki generali müebbet hapse mahkum etmenin çok daha ötesinde bir girişimi gerektirir” dedi.
Feyzioğlu: '90 yaşına gelmiş iki generali...'
24 Haziran 2014 / 09:29 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 09:30

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “12 Eylül’le hesaplaşmak 90 yaşına gelmiş iki generali müebbet hapse mahkum etmenin çok daha ötesinde bir girişimi gerektirir” dedi.

Sakarya Barosu hizmet binası açılışı için Sakarya’ya gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, açılış öncesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası’na ilişkin verdiği ihlal kararı hakkında konuşan Başkan Metin Feyzioğlu, “Bizzat siyasi iktidar tarafından kumpastan bir söz edildiğini duydunuz herhalde. Ve Balyoz Davasında 5 nolu hardiskinde sahteciliği TÜBİTAK raporuyla sabittir. Sahtecilikler kendi kendine oluşmuyor, birilerinin o sahteciliğe sahte delili üretmesi lazım. TÜBİTAK raporu sahteciliği ortaya koydu, sonuç olarak da tabii ki bu yeniden yargılanma şeklinde bir yola girmesi gerekiyordu.

Aynı şekilde Anayasa Mahkemesi, en kilit tanıkların dinlenmemiş olmasını bir ihlal sebebi olarak gördü. Bu iki gelişmeyi ortaya koyarak değerlendirmek lazım. Siyasi iktidar, Türkiye Barolar Birliği ve Barolarımızın mücadelesiyle, gerekçeleri ortaya koymasıyla birlikte özel görevli mahkemelerin kaldırılmasına karar verdi. Özel görev mahkemelerde adil yargılama yapılmadığı biz ortaya koymuştuk ve yasama organı da bunu aldı ve demokratik ülkelerde özel görevli yapılar olmaz kaldırıyorum dedi.

Ama bunu takiben Anayasa Mahkmesince verilen ihlal kararları ve yargılanmanın yenilenmesi kararları anlam ifade etti. Çünkü özel görevli mahkemelerin yapısında Anayasa Mahkemesi ihlal de dese yeniden yargılama da dese sonuç değişmeyecekti. O yüzden hem özel görev mahkemelerin kaldırılmasını, hem Anayasa Mahkemesi kararını birlikte düşünmemiz lazım.

Bireysel başvuru Türkiye’nin gerçekten önünü açan bir gelişmedir. Anayasa Mahkemesinin kararlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi iştihatlarını emsal olarak vermeye devam etmesi durumunda alkışlayacağız, siyasi alana kayarsa karşısına çıkacağız. Biz doğru düşündüğümüzü, doğru bildiğimizi kim bundan rahatsız olur diye içimizde tutmayız. Siyasi iktidar doğru yapıyorsa doğru deriz, yanlış yaparsa yanlış yapıyor deriz” dedi.

12 Eylül davasında Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında verilen müebbet hapis kararı içinde konuşan Feyzioğlu, “Darbeye teşebbüsün cezası olur. Ve 12 Eylül’ün bir darbe olduğundan tereddüt var mı. Ancak orada şöyle bir şey var açıkçası 12 Eylül Askeri Darbesiyle hesaplaşmakta samimi olanlar, 12 Eylül Askeri Darbesinin ürünlerini değiştirme yolunda adım atmalıdır.

Bu çerçevede mesela anayasayı değiştirmeden YÖK’ü bir koordinasyon kurulu haline çevirmek mümkün, YÖK’te öğrencilerin disiplin yönetmeliğini demokratikleştirmek mümkün, seçim barajını faşist diktanın kanunlarıdır. Yüzde 10 seçim barajını Avrupa ortalaması olan yüzde 5’e çekmek mümkün.

Yani özetle 12 Eylül’le hesaplaşmak 90 yaşına gelmiş iki generali müebbet hapse mahkum etmenin çok daha ötesinde bir girişimi gerektirir. Ben o yüzden bunun bir ‘Biz 12 Eylül’le hesaplaştık’ diye geçiştirilecek bir noktada bırakılmasını çok doğru görmüyorum. Çok basit bir şekilde siyasi iktidar seçim barajını yüzde 5’e düşürebilir, dünyada yüzde 10 seçim barajı olup da kendisine demokratik diyen hiçbir iktidar, hiçbir devlet yok” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından tören alanına geçen Feyzioğlu, Sakarya Baro Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu ve çevre illerden gelen Baro Başkanları ile hizmet binasının açılışını yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler