YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ, CHP'yi ele mi geçirdi?
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kılıçdaroğlu'da dahil kimsenin CHP'den büyük olmadığını belirterek, kimsenin CHP'yi ele geçiremeyeceğini ifade etti.
FETÖ, CHP'yi ele mi geçirdi?
30 Aralık 2015 / 14:39 Güncelleme: 30 Aralık 2015 / 15:10

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi'ne katıldı. Balbay, son günlerde gündemi meşgul eden CHP'li vekillerin açıklamalarını ve CHP'nin terörle mücadeleye bakışını değerlendirdi.

PKK BU CESARETİ NEREDEN BULUYOR?

PKK'lı Duran Kalkan'ın CHP'ye ittifak çağrısında bulunması hakkında değerlendirmelerde bulunan Balbay, "PKK bu cesareti nereden buluyor. Uzun bir süreçte terör örgütüne cesaret veren diyaloglar yaşandı. Şu anda giden süreçte Güneydoğu'da silahlar çekiliyor. Öncelikle bugün Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı tabloyu ve sonrasını konuşmanın yararlı olacağını düşünüyorum. PKK'nın Türkiye'yi bölmeye gücü yetmez.  Bu iki cümle arasında çok geniş bir alan var. Kan var, gözyaşı var, uluslararası entrikalar ve küresel aktörlerin planları var. O nedenle ben CHP olarak Duran Kalkan'ın bu söyleminin muhatabı değilim. Bizler ancak halkın muhatabıyız. Orada acı çeken, sokağa çıkamayan çocukların muhatabıyız. Bunu PKK yaratıyor, bunu AK Parti yaratıyor... Bu iki çatışma, bu iki savaş kışkırtıcılığı, birbirlerine karşı birbirlerini tamamlayan bu politikanın dışından yeni bir politika çıkarılması şart.

Peki, CHP onu sergileyebiliyor mu tam olarak hayır. O yüzden CHP'den 'şöyle yapın, böyle yapın' gibi yanına çekme durumları söz konusu olabiliyor. CHP olarak bizim bu konudaki düşüncemiz şudur: 'Şöyle çözmek istiyoruz' dediğimizde bize olan çağrıdan çok bizim yapacağımız konuşulacak. 80'li yıllarda köyler boşalıyordu, şimdi ise kentler boşalıyor. Bunun devamında Türkiye mi boşalacak? O nedenle bugün gelinen tabloda CHP, Ak Parti ve PKK'nın ödün vermeyiz savaşacağız gibi istekleri karşısında, bölge halkının, sokağa çıkamayan çocukların yanındayız" diye konuştu.

CHP'NİN DEĞİŞMESİ LAZIM

Önümüzde bir kurultay var. Bu kurultaylar başka partilerde yok. Özeleştirilerin, kamuoyunun paylaşımlarının olduğu tablolar diğer partilerde yok bizde var. 16-17 ocaktaki kurultayda ben CHP'ye yeni bir yön, yeni bir yöntem, yeni bir yönetim lazım derken bu konudaki görüşümü açıkladım. CHP'nin değişmesi gerektiğini söylüyorum. Sadece kendi için değil Türkiye için değişmesi lazım. Önümüzdeki dönemde biz CHP olarak hem yeni bir yön, yönetim önerirken aslında Türkiye'ye öneriyoruz. Güneydoğu'da kan akarken 'davette verilecek çay kaçak mı değil mi?' tartışması değil bu. Bu konuda sayın Davutoğlu'nun kızgınlığını, 'madem siz istemiyorsunuz görüşmüyorum' duruşunda sözlerini seçmeye çalışıyorum ama sahte buluyorum. Gerçekten samimiyse o kanı durdurmanın yolunu bulsun.

DAĞINIKLIK GÖRMESEM ADAY OLMAZDIM

CHP'deki adaylığını da değerlendiren Balbay, "CHP bu ülkeyi kuran partidir. 20. yüzyılda bu ülkede Türkiye'nin kalbi olarak nitelediğimiz parlamentoda demokrasi adına atılan çok büyük 3 adım vardır. Bir, parlamentonun kurulması, iki, parlamentoda çok parti olması, üç, parlamentoda siyasi yelpazenin gelişmesi... Bunları CHP karşılamıştır. Biz bu özgüvenle bize yöneltilen her eleştiriyi kabul etmeliyiz, saygı duymalıyız ve yanıt vermeliyiz. Sizin CHP'den beklentinizin bittiği gün, bizi eleştirmediğiniz gün biz bitmiş sayılırız. Bir dağınıklık görüyorum, eğer görmesem genel başkanlığa soyunmazdım" dedi.

ARKADAŞLARIMIZIN DÜŞÜNCELERİ CHP'NİN GİBİ NİTELENDİRİLİYOR

CHP Milletvekili Gamze İlgezdi ve Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamaları hakkında da konuşan Balbay, "Genel merkezimiz güçlü bir politika izleseydi, yol haritasını koyup 'şöyle bir yol  izleyelim' deseydi biz onları konuşurduk. Sayın İlgezdi'nin ve Sezgin Tanrıkulu'nun düşünceleri kişisel kalırdı. Ama genel merkezimiz tüm Türkiye'ye hitap eden, tartışma zemini olabilecek bir konu, bir bütünlük ortaya koymayınca dolayısıyla siz de diğer arkadaşlarınızın düşüncelerini CHP'nin düşünceleri olarak değerlendiriyorsunuz. Ben de bu eleştirilere haklılık verirken CHP'nin Cumhuriyetin ikinci yüzyılını kuracağını söylüyorum" dedi.

BÜTÜN YURTTAŞLAR BİR ARADA OLMAMIZ GEREKİYOR

Şu anda yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Bu dünya kurulurken Türkiye'de terör var, Irak'ta bir çözümsüzlük var. Geçen yüzyılda bize Sevr'i nasıl dayattılarsa şimdi de böyle bir şeyi dayatmak istiyorlar. Diğer politikalara karşı bizim, bu topraklarda bu ülkede yaşamak isteyen, AK Parti, MHP, CHP, HDP demeden bütün yurttaşların bir arada olması gerekli.

Eğer birlikte yaşama duygumuzu yitirirsek neye döneceğimiz çok açık. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 15 milyon aile var. Bu ailelerden 1 buçuk milyonunda eşler farklı etnik kökenlerden. Allah aşkına; biz aile çatısı altında bir araya gelmişiz devlet olarak mı bir araya gelemeyeceğiz.

KİMSE CHP'Yİ ELE GEÇİREMEZ

FETÖ, CHP'yi kesinlikle ele geçiremedi. Kimse CHP'yi ele geçiremez. Önümüzde kurultay olduğu için de bunu vurgulamalıyım. CHP, kuruluşundan bu yana gerçekten Türkiye'nin bütün sorunlarıyla hemhal olmuş, bunları çözmek için de kurultaylarını 5-6 gün yapmış ve değişen çağa göre sorunların çözümünü üretebilmiş ve kendini değişimlere ayak uydurmuş bir partidir. Kılıçdaroğlu da dahil kimse CHP'den büyük değildir. CHP tüzel kişiliktir. şu anda CHP'nin genel merkezinde birisi 'partiyi ben yönetiyorum kimse elimden alamaz' diyorsa benim bu sözlerim onlaradır.

Cemaate de sözüm şu: CHP öyle bir yer değil. Zaman zaman etkilenen arkadaşlarımız olmuş olabilir ama CHP kökü Kuvay-ı Milliye'de olan 21. yüzyıla da kendisini taşımış bir partidir. Yalçın Küçük hocamızın kendisine has değerlendirmeleri vardır. Onlara saygı duyuyoruz, dışımızdadır. Barış Yarkadaş'ın görüşleri kendi kişisel görüşleridir, sonrasında da bir açıklama yaptı zaten. İktidara da bir çağrım var devletin içerisinde yasadışı oluşumlar varsa, bunu hukuk içerisinde çözsünler, hukuk dışına çıkarlarsa yaptıkları iş tartışmalı hale gelir. AK Parti bugün bu sorunlarla mücadele ederken hukuk içerisinde mücadele etmiyor.

İMAJ OLUŞMASI SÖZ KONUSU

CHP'nin PKK ve terör örgütü ve FETÖ ile birlikte anılmasını da değerlendiren Balbay, "Onlarla birlikte anılma yorumunu kabul etmiyorum. Onlarla birlikte bir imaj oluşması söz konusu. Bir televizyon kanalı kapatıldıysa hukuk dışı olduğu için oraya gidilebilir ama sabaha kadar nöbet tutulmaz. Arkadaşlarımızın o tür tavırları bir imaj oluşturdu. Biz temel konularda tam ve tartışmasız bir plan yapamayınca kimi bizi Fetullah'ın planının bir parçası olarak, kimi de AKP'nin planının bir parçası olarak gördü" dedi.

ÖNEMLİ KONULARA NEDEN GEÇ CEVAP VERİLİYOR?

CHP'de bir önceki Genel Başkanımız Deniz Baykal'ın getirdiği bir şey var: Grup toplantıları çok önemseniyor ve bu önemli konular orada görüşülüyor. Ancak olay Cuma günü oluyor, Salı beklenilecek deniyor. Konu güncelliğini yitiriyor. Genel merkezden bir açıklama da gelmediğinde farklı Milletvekili arkadaşlarımızın yaptığı değerlendirmeler CHP'nin görüşü olarak tartışılıyor ve 'CHP'de her kafadan bir ses çıkıyor' açıklaması yapılıyor.

Son olarak partimizin yüzde 25 oyu önemli bir oydur. Ancak karşıda yüzde 49.5'lik bir toplanma varken, yüzde 25 yetmez. Bu şuna benziyor diyelim ki biz 2 gol attık ama karşındaki yüzde 49.5'i 5 gol sayarsak 2 golün bir anlamı kalmaz.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler