YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen ifade verecek
Fethullah Gülen ifade verecek
25 Nisan 2015 15:05
Gazeteci - Yazar Emin Pazarcı Fethullah Gülen'in sanık olarak yargılandığı bir davada ifade vereceğini yazdı.

Akşam gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, bugün kaleme aldığı köşe yazısında Fethullah Gülen'in sanık olarak yargılandığı bir davada ifade vereceğini okuyucularına aktatırken, Gülen'e dava açmanın zorluğunu ironik bir dille anlattı. 

İşte Pazarcı'nın bugünkü köşe yazısından ilgili bölüm: 

Gülen için uluslararası talimat

Taraflardan biri benim. “Müşteki” sıfatını taşıyorum. Diğeri de Fethullah Gülen; “sanık” olarak yargılanıyor. 

Gülen’e isnat edilen suç: İftira. 

Davaya bakan Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen’in ifadesinin alınması için “Uluslararası Talimat” yazdı. Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Pensilvanya’da bulunan Gülen’in “savunmasını” istiyor. 

Fethullah Gülen'in dosyaları sırada bekliyor

Gülen hakkında bir başka “Uluslararası Talimat” yazısı daha var. O da hakaret suçundan. İkisi de Adalet Bakanlığı’nda ABD’ye gönderilmeyi bekliyor. 

Tabii ki bakanlık, iade talebine öncelik veriyor. Amerika, Türkiye’nin iade talebine olumlu cevap verirse, zaten Türkiye’ye getirilecek. “İftira” davası da dâhil, hakkındaki suçlamalarla ilgili olarak yargı karşısına çıkacak. 

İade talebiyle ilgili işlemler gecikirse… 

Hakkında yazılan uluslararası talimatlar, işleme konulup resmi yollardan Amerika’ya ulaştırılacak. ABD makamlarından Fethullah Gülen’in ifadesinin alınarak Türkiye’ye gönderilmesi istenecek. 
* * *
İlginç ve son derece adil olmayan bir durumla karşı karşıyayız… 

Fethullah Gülen, “firari” sıfatını taşısa da bir Türk vatandaşı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan bütün haklardan yararlanıyor. Açtığı hukuk davaları ve yaptığı suç duyuruları var. Üstelik bunların sayısı binin üzerinde. 

Bence anayasanın kendisine tanıdığı şikâyet hakkını, bir baskı aracı olarak kullanıyor. Zaten bunun için “iftira” suçundan hakkında dava açıldı. 

Yaptığı her suç duyurusunda gidip ifade vermek zorundayız. Savcılıklardan yapılan çağrılara “hayır, gelmiyorum” demek gibi bir hakkımız yok. Aksi takdirde gözaltına alınıp zorla götürüleceğimizi biliyoruz. Fethullah Gülen’in bizzat yaptığı suç duyuruları yüzünden onlarca defa adliyeye gidip ifade veren basın mensupları var. 

Ama haksızlığa uğradığını düşünen ben ve benim gibi insanların önünde o kadar çok engel var ki… 
Çünkü Fethullah Gülen ABD’de… Bu yüzden de adli olarak hakkında işlem yapıp sonuç almak imkansıza yakın bir zorlukta! Hukuk davalarında da durum aynı… 

Gülen’in avukatları çeşitli tazminat davaları açıyorlar. Kazanırlarsa, gidip parayı tahsil ediyorlar. Alamazlarsa icra yoluna başvuruyorlar. 

Tabii, Türkiye’de Gülen hakkında da tazminat davası açmak mümkün. Mümkün ama kazanırsanız alacağınızı tahsil etmeniz imkansız. Birinci engel Amerika’da yaşaması. İkinci engel de lüks bir malikânede hayatını sürdürmesine rağmen, üzerine kayıtlı hiçbir malın bulunmaması. Biliyorsunuz, “emekli vaiz aylığına” haciz uygulanamıyor. 

İşte “adalet” denince mangalda kül bırakmayan, “ilahi adalet” diye yeri göğü inleten Gülen’in içinde bulunduğu durum bu! 

Hem son derece düşündürücü!.. 

Hem de ibret verici. 

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler