21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın193,363
 • BIST94.671
 • Dolar4,7582
 • Euro5,4831
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2385
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen CHP'yi dağıttı!
Yerel seçimi değerlendiren CHP'de işler karışık: Kurmaylar, Gülen Hareketi rahatsızlığını dile getirdi.
Fethullah Gülen CHP'yi dağıttı!
20 Nisan 2014 / 10:49 Güncelleme: 20 Nisan 2014 / 10:58

9 saat süren PM'de eleştirilerin ana ekseni Gülen Hareketi-CHP işbirliği oldu. Eski bakanlardan Sağlar, Kılıçdaroğlu'na "Mersin'i kaybeden Genel Başkan olarak tarihe geçeceksiniz" dedi. Grup Başkan Vekili İnce ise sağ aday tercihini eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) Toplantısı'nda "CHP yerel seçimler sürecinde Gülen Hareketi'yle işbirliği yaptı algısı oluştu" eleştirileriyle karşılaştı. PM üyeleri birbiri ardına hem Cemaat'le işbirliği hem sağ ve yanlış adaylarla seçime gidilmesine yönelik eleştirilerini sıraladı. İşte CHP PM'den öne çıkan anekdotlar:

Gülen'e söylendi: Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "Baş danışmanınızın Fethullah Gülen'in Türkiye temsilcisiyle yaptığı konuşmayı gördük. İstanbul Büyükşehir için Mustafa Sarıgül'ün ismini Gülen'in temsilcisine aktarıyor. Herhalde bunun bir açıklaması olmalı değil mi" diye sorunca Kılıçdaroğlu'nun tartışmayı sonlandıran yanıtı şöyle oldu: "Yapsak 'yaptım' derim, neden gizleyeyim. Böyle bir ittifaka girmedik."

Sarıgül kavgası: İstanbul seçimlerine ilişkin "Sarıgül'ün sarı kaşkoluyla CHP'nin kırmızı bayrakları kavga verdi. İl örgütü kampanyayı yönetemedi" eleştirisini Kılıçdaroğlu da kabul etti.

Kurultay talebi geldi: Bir PM üyesinin kurultay talebini dile getirirken söze giren Kılıçdaroğlu'nun, "Örgütlerin, Cumhurbaşkanlığı ve şimdiden Genel Seçim startejisine kilitlenmesini istiyorum" diyerek kurultay tartışmalarını da sonlandırdığı konuşuluyor.

Öz evlatlarımıza güvenin: Kılıçdaroğlu'nun, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin "Partinin öz evlatlarına güvenin. Sağdan oy alabilecek solcular bulalım" sözleri üzerine de "Aday belirlerken amacımız kazanmaktı. Cumhuriyetçi demokrat kişileri alıyoruz partiye. Parti programına uymayanları almayız. Ancak bu konuda isme sahip çıkılması gerekirken en ağır eleştiri de partililerden geliyor" dediği öğrenildi.

Sert Çankaya kapışması: Toplantıda Ankara Çankaya Belediyesi’ne talip olmasına karşın aday gösterilmeyen Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ile Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın arasında da çok sert bir tartışma yaşandığı öğrenildi. Özbolat’ın, "Çankaya adayını neye göre belirlediniz" sorusuna Günaydın’ın "Anketlerle" yanıtını vermesi tartışmayı alevlendirdi. Özbolat’ın "Anketleri gösterin o zaman" çıkışına Günaydın’ın, "Genel Merkez de inisiyatif kullandı" yanıtını vermesi de Özbolat’ı tatmin etmedi. Özbolat, anketlerin belirleyici olduğu ifade edilen Çankaya, Adana ve Mersin’de açıkça yanlış tercihler yapıldığını savunurken Günaydın’ın yaptığı sunumdaki yüzde 29.6 oy oranını da, “Bakın biraz önce profesyonel bir şirket oy oranımızı yüzde 27.8 olarak açıklıyor. Sayın Günaydın ise 29.6 diyor. Nereden bulmuş bu 29.6’yı? Eğer bu maddi bir hata değilse bir manipülasyondur" dedi.

Özür dileyecek misiniz?

Kendisi de Mersin'e aday adayı olan ancak anket sonuçları gerekçe gösterilerek tercih edilmeyen eski bakanlardan Fikri Sağlar'ın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, "28 yıldır solda olan bir kenti yanlış tercihlerle kaybettik. Bundan dolayı Mersin halkından özür dileyecek misiniz bilmiyorum, ama maalesef tarihe böyle geçeceksiniz" eleştirisini getirdiği öğrenildi.

Hiçbir anlaşma yapmadık

PM'de Cemaat tartışmalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu'nun şöyle konuştuğu öğrenildi: "Genel Başkan olarak söylüyorum, Cemaat ile hiçbir özel görüşmemiz olmadı, hiçbir özel anlaşma da yapmadık. 17 Aralık sürecinin ardından Cemaat'in yayın organları söylediklerimizi daha öncekinin aksine büyüttü. Bu algının nedeni de budur. Ancak biz de neden bizim dediklerimizi yazıyorsunuz demedik. Bize oy verenlere de neden bize oy verdiniz, neden destek oldunuz demedik. Biri oy vereceğim derse verme mi diyelim?"

Kurultay talebi gelebilir ama somut bir şey yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Genel Kurul Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'deki toplantılara ilişkin bir soru üzerine Tekin, yerel seçimlerden sonra durum değerlendirmesi yapmak, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri ele almak için dün PM'nin toplandığını, ilerleyen günlerde de örgütlerin çeşitli kademeleriyle bir araya gelineceğini söyledi. 'PM toplantısında küçük bir kurultay talebi getirildiği söyleniyor. Böyle bir şey gündeminizde var mı' sorusuna Tekin, 'Talepler gelebilir ama somutlaşmış bir şey yok' yanıtını verdi.

1-192.jpg

MHP'de de durum acıklı

AK Parti'nin analizinde MHP, 15 ilde yüzde 5'lik oy oranının altında kaldı. Yüzde 10 barajı iller bazında uygulansaydı, büyükşehir ve il genel meclisi üyeliği sonuçlarına göre MHP 19 ilde barajı geçemeyecekti. Dikkat çekici sonuç ise belediye başkanlığı sonuçları göz önüne alındığında 22 ilde MHP yüzde 10'luk oya ulaşamamış durumda.

2-045.jpg

 

AKŞAM

22:49
 // M.N.A.
Hainlerin peşinden gidenler hainlerden medet umanlarin daima dünyada ve ahirette yüzleri karadir...
20 Nisan 2014 22:49
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler