YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fenerbahçe'ye yapılan saldırı memleketi karıştırmaya yönelik bir saldırı"
"Fenerbahçe'ye yapılan saldırı memleketi karıştırmaya yönelik bir saldırı"
06 Nisan 2015 13:57
CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Fenerbahçe otobüsüne yönelik saldırıyı, "Saldırı; otobüsü uçurumdan aşağıya atmak, orada ciddi bir zayiata neden olmak ve memleketi karıştırmaya yönelik bir saldırı" şeklinde değerlendirdi.

Korutürk, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İran ile P5+1 ülkeleri arasında, İran'ın nükleer silah kapasitesi konusunda ilke mutabakatına varıldığını anımsattı. Bu mutabakatın anlaşmaya dönüşmesi için biraz daha yol olduğunu belirten Korutürk, "Umut verici bir anlaşma, hayata geçirilebileceği anlaşılıyor" dedi.

Anlaşmanın öngörüldüğü şekilde uygulamaya geçmesi halinde, İran'ın 1979'da koptuğu uluslararası sisteme yeniden entegre edilmesinin anahtarı olacağına işaret eden Korutürk, "Bu entegrasyonla İran artık ABD ile kapalı kapılar arkasında değil, açıkça iş yaptığı, konuştuğu ve beraber politikalar yaptığı ortağa dönüşecek. ABD bu anlaşmadan, anlaşmanın yaratacağı olumlu ortamdan bölgesel sorunların aşılmasına yönelik yeni bir enerji yaratmak için istifade edecek. Bunun için de İran'la Körfez bölgesinde işbirliği zemini yaratmaya çalışacak. ABD bölge politikalarında İran faktörünü artık hasım olarak değil, ortak olarak hesaba katmak durumunda olacak. Bu da İran'a bölgesel ağırlığını güçlendirme fırsatı verecek" dedi.

Korutürk, bu ortamda Türkiye'nin mezhep odaklı, ayrıştırıcı politikasına devam etmesi halinde bölgedeki rolünü İran'a kaptırma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

Bu anlaşmaya Suudi Arabistan ve İsrail başta olmak üzere bir çok ülkenin karşı çıktığını belirten Korutürk, "Hükümet bu anlaşmaya kerhen, 'olumlu karşılıyoruz' diyerek geçiştirdi. Ancak bu ‘olumlu karşılıyoruz' diyerek geçiştirilecek bir anlaşma değil.

Bu sözün içi boş, bunun tedbirlerini almalı ve İran'ın önümüzdeki dönemde Türkiye'nin bölgedeki yerini almamasının çareleri aranmalı. Hükümet, İran'a yönelik siyasetini ve tüm bölgesel politikalarını gerçekçi bir yaklaşımla yeniden gözen geçirmeli. Suudi Arabistan liderliğinde bölgede oluşan Sünni cepheden elini çekmeli, dış politikasını laiklik esasına döndürmeli. Ulusal çıkarlarımızı gerçekçi bir şekilde belirleyerek, bunlara odaklanan laik ve barışçı, istikrar amaçlı dış politika belirlemelidir. İran, İslam Cumhuriyeti olmakla beraber, dış politikaları ulusal çıkarlarına odaklı olarak seküler, laik dış politikalardır. Hükümetin de süratle dış politikada, cumhuriyetin laiklik kimliğine uygun politikalara geçmesi lazım" diye konuştu.

CHP'li Korutürk, bu anlaşmadan sonra uluslararası sermayenin İran'a akacağını söyledi.

Anlaşma ile ekonomi alanında beklenmesi gereken önemli bir gelişmenin de İran'ın enerji hatlarıyla ilgili projelerinin batılı ülkelerin desteğiyle yeniden dizayn edilecek olması olduğunu kaydeden Korutürk, "İran'ın orta vadede Körfez'de, Avrupa ile Asya ve Batı Afrika arasında enerji ve ticari mallar dağıtım merkezi olacağını, yani bir tür 'post-modern İpekyolu ülkesi' haline geleceğini söylemek abartılı olmaz" dedi.

Osman Korutürk, "Fenerbahçe'li futbolcuların bulunduğu otobüse yapılan saldırı" ile ilgili soruya, "Bu saldırı memleketin ne şekilde yönetildiğinin, iç plandaki korkunç göstergesidir. Fenerbahçe'ye yapılan saldırıda çok ciddi güvenlik zaafı var, bu hadisenin arkasında kim var ona bakmak lazım. Saldırı; otobüsü uçurumdan aşağıya atmak, orada ciddi bir zayiata neden olmak ve memleketi karıştırmaya yönelik bir saldırı. Hükümet ipin ucunu elinden öyle bir kaçırdı ki nereden bakarsanız bakın güvenlik zaafıyla ilgili hadiselerle karşılaşıyoruz. Adliye basılıyor, savcı rehin alınıyor; özel gazlarla zararsız haline getirmek yerine, yapılan operasyonda hem savcı şehit oluyor hem eylemci teröristler öldürülüyor ve bundan başarı çıkartılıyor. Hükümetin bir an evvel, memlekette asayişi tesis edecek davranışlara girmesi lazım" yanıtını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler