YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazıl Say'ı kovmadık kendisi bıraktı
Fazıl Say'ı kovmadık kendisi bıraktı
10 Aralık 2014 15:30
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı menderes Türel, Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Hakan'la yaptığı röportajda Fazıl Say'ın kendisine gösterdiği tepkilerde haksız olduğunu savundu.

Say'ı festivallerden uzaklaştırmaklarını dile getiren Türel şunları söyledi: 

"Benim önceki başkanlık dönemimde Fazıl Say'la birlikte çalıştık. Antalya'da Piyano Festivali'ni uluslararası platforma taşıdık. Başkanlığımın son senesiydi... 

Fazıl Say benden festivalde bir konçerto çalmamı istedi. Ben "Amatör bir piyanistim, böyle iddialı bir şey yapamam"; dedim. Fazıl bana, "Seçimde sana katkısı olur, biz seni açılış konuşmasına çağıralım, sen de çık orkestra ile 7 dakikalık konçertoyu çal" dedi."

"Siyasi tartışmalara girmemesi için dostça uyardım"

Onun teşvikiyle çıktım, çaldım. Çok da iyi oldu. Aradan geçen sürede Fazıl Say, çok farklı siyasi söylemler içine girdi ve kendisini farklı bir noktaya taşıdı. Oysa ben kendisini bir dostu olarak ta 2007'de uyarmıştım. 

Siyasi tartışmaların içine girmemesi gerektiğini, eserlerinin yüzyıllar boyunca kalacağını, toplumun bütün kesimlerini kucaklaması gerektiğini, sadece bir kesime yönelmemesini söylemiştim. 

Dostça... Arkadaşça... Bu konuları tartışmıştık. Ama bildiği yoldan gitmeyi tercih etti. Bir televizyon programına katılmıştım. Orada Fazıl'ın siyasi söylemleri soruldu. 

Ben de "Fazıl Say'ın siyasi söylemlerine katılmıyorum ama büyük bir sanatçı olarak dostluğu benim için fevkalade değerlidir" dedim. 

Ertesi gün benim hakkımda "Menderes Türel de kimmiş? Beni hapse attırmaya çalışan AKP'li hiç kimse, benim yanıma bile gelemez" tarzında hiç hak etmediğim, hakarete varan sözler sarf etti. 

Ben sustum. Kem söz sahibine aittir. Cevap bile vermedim. Seçim oldu, başkan seçildim.

"Fazıl'la da devam ederiz, Fazıl'sız da yaparız"

Basın toplantısında bana "Piyano Festivali ne olacak? Fazıl Say'la devam edecek mi" diye sordular. 

Ben de şöyle dedim: "Fazıl'la da devam ederiz. Ama o istemiyorsa Fazıl Say'sız da yaparız. Bunun üzerine bir de baktım, sosyal medyadan "Beni evladım olan Piyano Festivali'nden kovdular" diye veryansın ediyor. 

Oysa böyle bir şey yok. Benim söylediklerim ortada. "Eğer istiyorsa Fazıl'la da devam ederiz" dedim. Ama Fazıl bir algı oluşturmaya çalıştı. 

Kendisini kovmuşuz gibi bir imaj sergilemeye çalıştı. Sonra "Madem Fazıl Say sanat yönetmeni olmayacak, o zaman açılışa gelsin" dedik. 

Onun buna cevabı "Ben AKP'li bir belediyenin piyano festivaline gitmem" şeklinde oldu. Ben ona 5 sene piyano festivali yaptım. Peki bu 5 sene ben hangi partideydim? AK Partili değil miydim? 5 sene benimle yaptı ama aradan 5 sene geçtikten sonra nasıl bir değişim yaşadıysa sevgili Fazıl, bir anda benim AK Partili belediye başkanı olduğumu hatırladı.

Fazıl Say bırakın AK Parti'yi, CHP'yi... Bütün siyasi partilerin organizasyonlarında çalabilmeli. Kendisini daraltmamalı. Bu yaptığı yanlış... Tayyip Bey Fazıl Say'a üç defa bis yaptırdı 

Cumhurbaşkanı sanatı hep destekledi

Sizin klasik müziğe duyduğunuz ilgiye Tayyip Bey bir şey demiyor mu?

Sayın Cumhurbaşkanımız bizim bu etkinliklerimizi hep destekledi. Hatta Piyano Festivali'ne katılmışlığı da var.

Konser mi dinledi?

Evet... Hatta Fazıl Say'ın icra ettiği bir performansı dinlemiş ve üç defa da bis yaptırmıştı Sayın Cumhurbaşkanı. Her zaman bu tür etkinlikleri sürdürmem hususunda talimatları olmuştur. 

Daha şaşırtıcı bir şey söyleyeyim: Strateji belgesinde 'Her ile bir opera projesi' yer alıyordu. Bu konudaki bakış açısı inanılmaz geniştir kendisinin.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler