YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatma Şahin Belediye Başkan adaylığıyla ilgili ne dedi?
AK Parti'nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin oldu.
Fatma Şahin Belediye Başkan adaylığıyla ilgili ne dedi?
30 Kasım 2013 / 08:05 Güncelleme: 30 Kasım 2013 / 14:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin olduğunu açıkladı.

Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda 6'sı büyükşehir olmak üzere 21 il belediye başkan adayını açıklayan Başbakan Erdoğan, Gaziantep'ten Bakan Fatma Şahin'i aday gösterdi.

"Topraklarıma büyükşehir belediye başkanı olarak dönmekten şeref duyuyorum"

Bakan Şahin, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti kurucusu olarak 2001 yılında başladığı siyasete, bölgenin de ilk kadın milletvekili, Gaziantep'in de ilk kadın bakanı olarak devam ettiğini belirten Şahin, "Bana verilen yeni görevde de eğer hemşehrilerim tercih ederse ilk kadın büyükşehir belediye başkanı olacağım. Bu, büyük bir onur ve şeref. Bana güven duyan, bu makamları bana layık gören herkese çok teşekkür ediyorum, millete hizmet etmeye devam edeceğim" diye konuştu.

Fatma Şahin, siyasetteki yerini Anadolu kadınının geldiği noktayı gösteren bir hayat hikayesi olarak gördüğünü ifade ederek, Anadolu kadınının kendine verilen her görevi başardığını göstermeyi sürdüreceğini, bir kadının büyükşehir belediye başkanlığını görevini de başardığını herkese göstereceğini söyledi.

AK Parti'li olarak makamlardan, mevkilerden millete hizmet etmeyi anladıklarını dile getiren Şahin, "Mühendis olarak çıktığım topraklarıma büyükşehir belediye başkanı olarak dönmekten, onlara hizmet etmekten büyük onur ve şeref duyuyorum" ifadesini kullandı.

Fatma Şahin'in özgeçmişi

20 Haziran 1966'da Gaziantep’te doğan Fatma Şahin, ilk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı.1983 yılında İstanbul Teknik Üniversite’si Kimya-Metalurji Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümüne giren Şahin, 1987 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Gaziantep’te özel sektörde çalışmaya başladı. Uzun yıllar Gaziantep’te özel sektörde çalışan Şahin, bu süre içinde İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

2001 yılında AK Parti Gaziantep Teşkilatı’nda kurucu üye olarak siyasete adım atan Fatma Şahin, 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nde 22. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi.

Bu dönemde; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ile Töre ve Namus Cinayetleri ile Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Şahin, AK Parti 2. Olağan Kongresinde Merkez Karar Yürütme Kurulu’na seçildi.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri'nde 23. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak yeniden seçilen Fatma Şahin, bu dönemde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevinde bulundu. 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri'nde 24. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak 3. kez Meclis'e giren Şahin, 6 Temmuz 2011 tarihinde "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı" olarak atandı.

Fatma Şahin, evli ve 2 çocuk annesi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler