YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Farklılıklar kavgaya dönüşmemeli
Farklılıklar kavgaya dönüşmemeli
07 Mart 2013 21:28
TBMM Başkanı Çiçek, ''Farklılıklar, bölünmeye, kamplaşmaya, kutuplaşmaya, sen ben kavgasına dönüşmemeli'' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin Helsinki Büyükelçiliği'nde, Finlandiya'da yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.

''Aynı fikirde, aynı siyasi kanatta, inançta olmayabiliriz'' diyen Çiçek, farklı siyasi görüşlerin, inançların kavga, bölünme, husumet nedeni olmaması gerektiğini vurguladı. Çiçek, Finlandiya'daki Türklere şöyle seslendi:

''Farklılıklar, bölünmeye, ayrılmaya, kamplaşmaya, kutuplaşmaya, sen ben kavgasına dönüşmemeli. Bu anlamda dayanışma içinde olun. Yaptığımız işi yasalara uygun yapalım, kestirme yollarını aramayalım; sizi sıkıntıya, başınızı derde sokar. Türk vatandaşı denildiğinde kanunsuzluk yapan insanlar olarak algılanmamalı. Türkiye ile ilişkilerinizi kesmeyin. Çocuklarınıza Türkçe'yi unutturmayın. Bulunduğumuz ülkelere entegre olacağız ama kültürel, insani değerlerimizi unutmamamız gerekir.''

''Siyaset yumruk sıkmak değil, el sıkmaktır''

Çiçek, bir vatandaşın, uzun yıllar siyasette yer aldığını ve farklı partilerle çalıştığını hatırlatarak, bunun sırrını sorması üzerine de demokrasinin, uzlaşma rejimi olduğuna işaret etti. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir arada yaşamanın ön şartıdır uzlaşma. Benim de başkalarının da hakkı var. Başkalarının da doğru söyleyebileceğini kabul ederek o görüşlerden yararlanabilme çabasında olmak lazım. 1966'dan, üniversiteye ayak attığımız andan beri siyasetle uğraşıyoruz, particilik değil, ikisi ayrı şeyler. Soğuk savaşın devam ettiği yıllar. En çok da zarar gören ülkenin çocuklarıyız biz. Bir kısmımız sol, bir kısmımız sağ yumruğunu sıktı. Yumruk sıkmak değil, birbirinizin elini sıkmaktan geçiyordu, birbirimizin elini uzun süre sıkamadık; ölen, yaralanan, okuldan kovulanlar oldu.

Bizi karşı karşıya getirenler kayboldu, biz kaldık orta yerde. Bu tecrübeyi insanlar bilmeli. Birbirimizin elini sıkacak anlayışa, uzlaşmaya, dostluğa ihtiyaç var. Siyaset yumruk sıkmak değil, el sıkmaktır. Siyasi partiler, birbirinin hasmı olan kuruluşlar değil, rakibi olan kuruluşlardır. Rekabette kalite olur, partilerimiz hizmet noktasında rekabete girerse siyaset daha kaliteli olur, aksi halde eziyete dönüşür.''

Çiçek, siyaset yapanların, iki şeyi iyi bilmesi gerektiğini, bunların yakın siyasi tarih ve dilleri olduğunu söyledi. Çiçek, ancak bu ikisinde de sıkıntıların bulunduğunu dile getirdi.

TBMM Başkanı Çiçek daha sonra Finlandiya Parlamentosu'na geçerek, Genel Kurul'un ''Hükümete Soru Saati'' çalışmalarını izledi. Çiçek, buradan Fin parlamenterleri selamladı.

Cemil Çiçek, daha sonra Dışişleri Bakanı Erki Tuomioja'yı kabul etti. Çiçek, bu kabulün ardından Finlandiya İslam (Tatar) Cemaat merkezini de ziyaret etti.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler