YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fakir köylü sulama için su bulamayacak"
"Fakir köylü sulama için su bulamayacak"
16 Mayıs 2013 12:59
MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, Türkiye'nin küresel ısınma ve iklim değişiklikleri tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade ederek, "Gelecek yıllarda fakir köylü sulama için su bulamayacak, yüksek fiyatlarla satın almak zorunda kalacak" dedi.

Doğru, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Reyhanlı'daki terör saldırısı sonucunda bir çok insanın hayatını kaybettiğini, ancak insanların çevreyi kirletmesi sonucu oluşan sel felaketlerinde de vatandaşların öldüğünü söyledi.

Türkiye'nin; hava, deniz ve karanın kirlenmesi sonucu yaşanan küresel ısınma ve iklim değişiklikleri tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Doğru, tehlikeli atıkların akarsulara, göllere, denizlere dökülmelerinin balıkların ve çeşitli canlıların ölümüne sebep olduğunu kaydetti. Doğru, küçük ölçekli akarsular üzerinde binlerce HES kurulmasının yanlış olduğunu ifade etti.

Doğru, küresel ısınmanın giderek arttığı, suyun gittikçe azaldığı Türkiye'de, gelecek yıllarda fakir köylünün sulama için su bulamayacağını, yüksek fiyatlarla satın almak mecburiyetinde kalabileceğini savundu.

Diğer bir çevre sorununun da cep telefonları, televizyonlar, buzdolabı, bilgisayar gibi elektronik ve elektrikli aletler olduğunu kaydeden Doğru, "Çevreyi kirletmeden, doğal kaynakları ölçülü kullanarak üretimi ve refahı artırmamız gerekir. Çevre ve insan sağlığı çok önemlidir. Çünkü her şeyin başı sağlıktır" diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler