YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faili meçhulleri akil adamlara mı soralım?
Faili meçhulleri akil adamlara mı soralım?
17 Nisan 2013 08:21
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, iktidarın barış için akil adamlar politikasını eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, beraberinde CHP İstanbul Milletvekilleri Melda Onur ve Aykut Erdoğdu’yla birlikte yarın Erzurum’un Tortum ilçesinde görülecek HES davasına katılmak ve yargılanan Leyla Yalçınkaya’ya destek olmak üzere bugün gece saatlerinde kentte geldi. Erzurum Havalimanında partililer tarafından karşılanan Tekin, burada gazetecilere açıklamada bulundu.

AK Parti’nin barış için uyguladıkları akil adamlar politikasını eleştiren Tekin, “Bizim meselemiz akil adamlar değil, bizim muhatabımız iktidardır. Eğer bir süreç değerlendirilecekse bu sürecin değerlendirmesi parlamentodur. Eğer parlamento üstüne düşen görevi yapmayıp birilerine havale ediyorsa o parlamento işlevini kaybetmiş demektir. CHP olarak bizim birinci önceliğimiz iktidara da burada Erzurum’da çağrıda bulunmak istiyorum. Yasaksız bir Türkiye yaratalım, demokrasi işletelim, hukuku işletelim. Sadece belli bölgeler değil 76 milyon huzur içerisinde yaşasın. Çok zor bir şey istemiyoruz. Niçin bunları denemiyoruz. Mesela siyasi partiler yasasını değiştirmek için akil adamlara ihtiyaç var mı? Faili meçhul cinayetleri aydınlatmak için akil adamlara mı soracağız? Yüzde on barajını indirmek için akil adamlara ihtiyaç var mı? 550 tane milletvekili görevini yapacak.” dedi.

Türkiye’de asıl gündem yerine sanal gündemlere kafa yorulduğunu belirten Gürsel Tekin, “Herkesin adliyede bir sorunu var. Niye bu sorunları bitiremiyoruz. 11 bin 660 tane insan kayıp. Bir Amerikalı yurttaş kayboldu, Amerika dünyayı ayağı kaldırdı. Benim buradaki milletimin mal güvenliği, can güvenliği kimden olacak. Böyle bir devlet anlayışı olur mu? Ordu’da bir annenin üç tane evladı kayıp üç tane. Başvurmadığı kurum yok. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakanına kadar. Devlet olarak bu görevlerimizi yapalım. Kaç tane iş kazası oldu? Erzurum’da hepimizin gözü önünde, 76 milyon yurttaşımızın gözü önünde 5 tane kardeşimiz hayatını kaybetti. 5 tane insan donarak öldü. Bakın sadece 1 yıl içerisinde 11 bin 660 tane yurttaşımız kayıp. Hangi televizyonda, gazetede görüyorsunuz bu haberleri. Bunlar koyun sürüsü değil insan insan. Sadece mart ayında bakın 1 ay içerisinde 55 tane insan bu 5 tane kardeşimiz gibi iş cinayetlerinde hayatlarını kaybettiler. 30 gün içerisinde. Hangi barıştan bahsediyorsunuz. Gelin önce bir toplumla barışın. Bunun sorumlusu devlettir. Bu ülkenin insanı onurludur, namusludur. Her ay manzara aynı. Tabloya baktığınızda bir AKP var her şey güllük gülistanlık. Bana böyle bir ülke gösterin her ay 50 tane insan intihar eden. Bu kayıpların hesabı sorulmaz mı? Türkiye gerçek gündeme dönmek zorunda, gerçek gündemi saptırmak için barış. Barışı biz o kadar önemsemişiz ki çocuklarımızın adını Barış, Umut, Özgür koymuşuz. Kim barışı istemez. Barışı en çok biz yüreğimizde hissederiz. Hiç kimse bize barış dersi veremez. Hele bu AKP iktidarı hiç veremez.” diye konuştu.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler