YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faik Öztrak'tan bakanlara uyarı
Faik Öztrak'tan bakanlara uyarı
08 Şubat 2013 11:36
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ''Sayın Bakanlar aranızdaki kavgayı adının önünde Türkiye Cumhuriyet ibaresi bulunan Merkez Bankası üzerinden yapmayın. Bunun faturası ülkeye yüksek faiz olarak çıkar'' dedi.

 

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, köprü ve otoyolların özelleştirilmesi, Ocak ayı enflasyonu ve Aralık ayı sanayi üretim verilerine değindi.
 
Öztrak, Başbakan'ın katıldığı bir programda köprü ve otoyolların işletme imtiyazının devrine yönelik ihaleyi iptal edeceğinin sinyalini verdiğini anımsatarak, ''Başbakan ihalede oluşan bedeli düşük buluyor, bunu arkadaşlarla da görüştük diyor. Ama Maliye Bakanı ihale bedelini düşük bulanları ezbercilikle suçluyor. Böyle bir devlet yönetimi olur mu '' diye sordu.
 
Bir süredir Ekonomi Bakanı ile ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısının bağımsız kurumları yöneten bürokratlar üzerinden kavgaya tutuştuğunu iddia eden Öztrak, şöyle devam etti:
 
''Ekonomi Bakanı Merkez Bankası Başkanına 'ayar veriyor' görünse de yapılan iş, post kavgasıdır. Ekonomi yönetiminde direksiyona kim oturacak kavgasıdır. Ancak bu kavganın ortasında Merkez Bankası dayak yememelidir. Bakanın Merkez Bankası Başkanına, 'haddini bil' uyarıları, 'Başçı hükümetin memurudur, hükümet atar, hükümet görevden alır' açıklamaları Hükümet içindeki huzursuzluğun dışa yansımasıdır. Sayın Bakanlar aranızdaki kavgayı adının önünde Türkiye Cumhuriyet ibaresi bulunan Merkez Bankası üzerinden yapmayın. Bu ülkenin kurumlarına ve güvenilirliğine zarar veriyorsunuz. Bunun faturası ülkeye yüksek faiz olarak çıkar.''
 
 
Ocak ayı enflasyonu
 
 
Öztrak, Ocak ayı enflasyonun beklentilerin çok üzerinde arttığına işaret ederek, rakamın yüzde 1,1 olarak beklenirken, yüzde 1,65 olduğunu anımsattı. Öztrak, 2012 sonunda yüzde 6,2 olan yıllık enflasyonun ise böylece yüzde 7,3'e sıçradığını söyledi.
 
Liranın değerlenme sürecinin devam ettiğine de dikkati çeken Öztrak, reel efektif kurun Merkez Bankası'nın, ''ölçülü müdahaleye başlarım'' dediği noktayı aştığını iddia etti. Öztrak, bunun ihracatın zorlaşması, ithalatın kolaylaşması anlamına geldiğini ve cari açığı düşürmenin giderek zorlaştığını ifade etti.
 
Öztrak, bugün açıklanan Aralık ayı sanayi üretim verilerine de değinerek, 2012 Aralık ayı sanayi üretiminin 2011'in aynı ayına göre yüzde 3,8 daraldığını belirtti. Öztrak, şunları kaydetti:
 
''Mevsim etkilerinden arındırıp, 'bir önceki aya göre ne olmuş ' diye baktığımız zaman buradaki düşüşte yüzde 1,5. 'Peki büyümeyi etkileyecek rakam olan son çeyrekte sanayi üretimi ne olmuş ' diye baktığımızda da gördüğümüz rakam 2011'in son 3 ayına göre yüzde 0,26, yani yüzde 0.
 
Hükümetin gaz, fren, karayolu, havayolu tartışmaları artık ekonomiye giderek yabancılaşmasına yol açıyor. Hükümetin bu ekonomi için çözüm üretecek takatinin kalmadığını çok açık bir biçimde gösteriyor. Ama fatura üretim düştüğü için üreticiye, iş imkanları daraldığı için işsize çıkıyor.''
 
 
AA
 
Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler