YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Facebook'tan BDP'ye şok!
BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, BDP'nin Facebook sayfalarının tekrar açılması için yetkililerle görüştüklerini bildirdi.
Facebook'tan BDP'ye şok!
21 Eylül 2013 / 12:38 Güncelleme: 21 Eylül 2013 / 16:17

Koçali, Facebook yönetiminin, BDP'nin kurumsal sayfasını da 'içeriğinde pornografik içerik bulunduğu' gerekçesiyle kapattığını, daha sonra 180 bin takipçisi olan diğer BDP'ye ait, diğer Facebook sayfasının da 'Facebook kurallarını ihlal' gerekçesi ile kapatıldığını hatırlatarak, "Devam eden süreçte de üçüncü sayfamız gerekçe gösterilmeden kapatıldı" dedi.

BDP'nin yeni açılan resmi Facebook sayfalarındaki 2 fotoğrafın kaldırıldığına işaret eden Koçali, bu fotoğraflardan birinin miting fotoğrafı, bir diğerinin ise Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah'ın fotoğrafı olduğunu vurguladı.

Heyet Londra'ya gitti

BDP'nin Facebook sayfalarının kapatılmasının ardından çeşitli kampanyalar düzenlendiğini, bazı akademisyenlerin uluslararası imza kampanyası düzenlediğini anlatan Koçali, imza kampanyasının Facebook Avrupa Direktörü Richard Allan'a ulaştırıldığını dile getirdi.

Koçali, 18 Eylül Çarşamba günü akademisyen, hukukçu, internet uzmanı ve aktivistlerden oluşan parti görevlilerinin "Index on Censorship" ve The Guardian yazarı Padraig Reidy ile Facebook Avrupa Direktörü Richard Allan ile Londra'da görüştüğünü belirtti. Heyetin, Allan'a bir dosya ve bir mektup sunduğunu ifade eden Koçali, şöyle devam etti:

"BDP olarak, Facebook'tan iki beklentimiz var, kapatılan sayfalarımızın iade edilmesi ve Facebook kriterlerinin ülkemiz gerçeklerine adapte edilmesi. Bundan sonraki tutumlarının modernize edilmesini istiyoruz Çünkü çağın gerisinde kalmışlar. Kapatılan sayfalarımızın yeniden açılmasını, Facebook'un önceki daha özgürlükçü politikasına geri dönmesi ve gelen şikayetleri değerlendirirken iyi tanımlanmış kriterlere göre özgürlükçü yorumlar yapmasını talep ettik."

Allan'ın, hükümet ile özel bir anlaşma yapmadıklarını belirttiğini aktaran Koçali, sayfaların kapatılması kararlarında Facebook çalışanlarının siyasi görüşlerinin bir etkisi olmadığını da ifade ettiğini kaydetti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler