YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eyleme 5 bin partili katıldı
Eyleme 5 bin partili katıldı
Eyleme 5 bin partili katıldı
07 Şubat 2008 / 13:16 Güncelleme: 07 Şubat 2008 / 00:00


Demokratik Toplum Partisi nin operasyon bölgesinde yaptığı 24 saatlik çadırlı eyleme 5 bin partili katıldı. DTP li milletvekilleri, parti yöneticileri ve belediye başkanlarının katıldığı eylem, Apo nun gövde gösterisine dönüştü. DEMOKRATİK Toplum Partisi nin (DTP) TSK nın operasyonlarına karşı başlattığı Demokratik Çözüm Yürüyüşü Şırnak ta olaysız sona erdi. 28 ilden gelip Diyarbakır da toplanan yaklaşık 2 bin 500 bin kişi önceki akşam Şırnak ın Küpeli ve Cudi dağlarını ayıran Kasrik Boğazı na ulaştı. Aynı noktaya Şırnak ve ilçelerinden de bir o kadar partili geldi ve Cudi Dağı eteğine çadırlar kurdu.


 


Dağa taşlarla Apo diye yazıldı


Kasrik te toplanan 5 bin kişiye konuşan DTP Genel Başkan Yardımcısı Mardin Milletvekili Emine Ayna, TBMM yi operasyon tezkeresini geri çekmeye ve operasyonları bir an önce durdurmaya, buna karşılık olarak da PKK yı eylemsizlik konumuna çağırıyoruz dedi. Ancak protesto eylemi DTP den çok Apo adına yapılan bir yürüyüşü andırıyordu. Kendilerini DTP mensubu olarak tanıtan onlarca kişi eylem sırasında PKK yı temsil eden bez parçaları, bayrak ve bölücübaşı Öcalan ın posterlerini taşıdı. Sık sık PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Askerimizin ve güvenlik güçlerinin koruması altında dağlara taşlara PKK ve Apo diye de yazıldı.


Sayın Öcalan ın koşulları


Parti otobüsü üzerinde konuşan Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, DTP nin çözüm deklarasyonunu okudu. Deklarasyonu Ankara da değil operasyon bölgesinde açıkladıklarına dikkat çekti. Ayna, Kürt sorunun bir sonucu olan PKK yı bitirmek ve kökünü kazımak söylemlerinin çözüm olmadığını kaydederek, Çözüme giden yolda Sayın Abdullah Öcalan ın sağlığı ve yaşam koşullarının düzeltilmesi, sorunun çözümüne küçümsenmeyecek bir katkı yapacaktır dedi.


İstisnasız herkese genel af


Kanın aktığı yerden seslenmek istediğini söyleyen Ayna, Anayasa nın tekçi anlayıştan kurtulabilmesi için demokratik, özgür vatandaşlık yeniden tanımlanmalı, ortak kimlik olarak Türkiyelilik kavramı vurgulanarak kullanılmalıdır. İstisnasız herkesi kapsayan bir genel af olmalıdır. Ancak öncelikle askeri operasyonlar durmalıdır dedi.


Önce TSK, sonra PKK durdursun!


Ayna, sözlerini şöyle bitirdi: TBMM yi operasyon tezkeresini geri çekmeye ve operasyonları bir an önce durdurmaya, buna karşılık olarak da PKK yı eylemsizlik konumuna çağırıyoruz. Yürüyüşümüz operasyonların durması ve Kürt sorununun çözümü konusunda sürecek olan eylemlerimizin bir başlangıcıdır. DTP eylemi Cizre Tank Taburu nun eğitim sahasının tam karşısında gerçekleşti.


Konvoydaki bir tacizci yakalandı


Yürüyüşe Aydın dan katılan DTP grubunda ise cinsel taciz suçundan aranan bir kişi yakalandı. Yapılan açıklamada, DTP konvoyuna Adana nın Pozantı İlçesi nde yapılan kimlik kontrolünde Diyarbakır ın Lice nüfusuna kayıtlı D.Y. nin yakalandığı bildirildi. D.Y., adliyeye sevk edildi. Urfa dan, DTP yürüyüşüne katılmak üzere Şırnak a gitmek isteyen 2 kişi ise, Öcalan posterleri ve yasak yayınlar taşıdıkları için gözaltına alındı. 2 kişi ifadelerinin ardından suç ve suçluyu övme suçlamasıyla sevk edildikleri nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


10 BÜYÜK ÇADIR KURDULAR


DTP liler 10 büyük çadır kurdu. Burada gece boyunca 2 kamyonun getirdiği 30 ton odun yakıldı. 5 ton su, 1 ton helva ve kamyonlarla gelen binlerce ekmek tüketildi. Organizasyon için DTP teşkilatından 450 kişi görev yaptı. Eylemin sona ermesinden sonra çadırlarını söken DTP liler, geldikleri otobüslerle kentlerine döndü.


Yaşa Başkan Apo afişleri gölgesinde


DTP konvoyu Cizre girişinde havai fişek gösterileri ile karşılandı. Yaklaşık 5 bin kişi, DTP konvoyunu Cizre köprüsüne kadar yürüyerek uğurladı. Burada otobüsün üzerinden kalabalığa seslenen Hasip Kaplan, kimsenin köprüyü geçmemesini isteyerek, Bizim işimizi kolaylaştırın dedi. Bunun üzerine kalabalık köprüden geriye döndü. DTP leler daha sonra Kasrik Boğazı na yakın bir bölgede kurulan çadırların bulunduğu yere geldi. DTP Mardin Milletvekili Ahmet Türk yaptığı açıklamada buraya geliş amaçladrının demokratik bir tepki ve demokratik eylem olduğunu belirterek, Biz artık anaların gözyaşı dökmesini istemiyoruz. Kan akmasını istemiyoruz. Bu sorunun demokratik ve barışcıl yönden çözümünü istiyoruz diye konuştu. Çadırların önünde yakılan ateşlerin etrafında toplanan kalabalık, PKK halktır, Halk burada. Biji serik Apo. Biz kimiz, biz Apo yuz diye slogan attı. Öcalan posterleri açıldı.


Cudi ye çıkışı asker önledi


Geceyi, kurdukları çadırlarda ve yaktıkları ateşlerin başında geçiren DTP liler, ertesi gün sabahın ilk saatleriyle Cudi Dağı nın zirvesine çıkmak istedi. Ancak, dağın zirvesine çıkış güzergahında bulunan askerler bu grubun zirveye tırmanmasına izin vermedi. DTP liler bunun üzerine TSK yı protesto eden ve PKK lehinde sloganlar attı.


Kadın polisler görevliydi


DTP araç konvoyunu Kasrik Boğazı nda karşılayıp yönlendiren güvenlik güçleri arasındaki Leyla ve Aslı adlı iki kadın polis memuru da dikkat çekti.(VATAN)
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler