YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Eylem planı millete ihanetin belgesi; utanıyoruz'
'Darbelerin hesabı sorulmadığı için hala binlerce kişiyi yok etmek isteyenler var
'Eylem planı millete ihanetin belgesi; utanıyoruz'
20 Haziran 2009 / 10:10 Güncelleme: 20 Haziran 2009 / 00:00

'Demokratikleşme' başlıklı 19. Abant Toplantısı'na Genelkurmay'da hazırlandığı iddia edilen 'kirli tezgâh' belgesi damgasını vurdu. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, manzaranın 'çok vahim' olduğunu belirtti. Günlerdir belgenin sahte olup olmadığının tartışıldığını hatırlatan Arınç, "Lahikalardan, andıçlardan, fişlemelerden sonra bir de böyle bir belgeyi tartışıyoruz.  


 Darbelerin hesabı sorulmadığı için hâlâ binlerce kişiyi yok etmeyi planlayanlar var  
 
Biz buna müstahak değiliz. Bundan da hoşnut değiliz. Üzülüyor ve utanıyoruz. Bu, milletin iradesine, milletin seçimine, Anayasa'ya ve demokrasiye ihanet belgesidir." ifadelerini kullandı.Artık Türkiye'nin bu tür hadiseleri geride bırakmasını isteyen Arınç, yine herkesin kendi görev ve sorumluluk sahası içerisinde kalması gerektiğinin altını çizdi. Sürecin olumlu yürüdüğünü de savunan Arınç, "İyi bir noktadayız. İyice küçülüyorlar, iyice güçsüzleşiyorlar." dedi. Eskiden bu tür tartışmaların özgürce yapılamadığına, hemen darbe beklentisine girildiğine dikkat çekti: "Bir taraftan soruşturma yapılıyor, bir taraftan hayat devam ediyor. Artık sabah kalktığımızda 'Hasan Mutlucan'ın türküsü var mı?' diye radyoyu açma ihtiyacı duymuyoruz. Artık öksürseler bile kendilerini alkışlayanların alkışlarından mahrum hale geldiler."


Arınç, Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan avukat Serdar Öztürk'ün ofisinde ele geçirildiği iddia edilen belgede bir siyasi partinin açıkça düşman olarak gösterildiğini kaydetti. O partinin adının AK Parti olmasının önemli olmadığını vurgularken yerine başka bir partinin ismi yazılsa da sonucun değişmeyeceğini dile getirdi. Birtakım marjinal düşüncelere sahip insanların buna benzer fikirleri kaleme alabileceğini söyleyen Arınç, asıl düşündürücü noktanın, belgenin altındaki imza olduğunu kaydetti. Resmi sıfat taşıyan insanların ülke ve ülkenin geleceği konusunda bu tür düşüncelere sahip olmaması gerektiğini belirtti. Ancak her şeye rağmen ümitli olduğunu anlattı. Türkiye'nin bir mücadelenin içerisinde olduğunu ve artık halkın daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve daha çok mutluluk talep ettiğini ifade etti. Milletin Türkiye'yi bu noktadan geri döndürmek isteyenlere prim vermediğinin altını çizdi.


Arınç, tam demokratikleşme için 4 ana kuruma işaret etti: "Ordu, yargı, üniversiteler ve medya." Bu kurumların kendi içinde demokrasiyi sindirmesinin şart olduğunu dile getirdi. Yüksek yargı kararlarına atıf yapan Arınç, son Anayasa Mahkemesi kararının içerisinde adeta "TBMM, kurucu iktidarı temsil etmiyor" yazdığını ifade etti ve ekledi: "Yani yeni bir anayasa yapmak istesek yeni bir darbeyi gözlememiz lazım." (Zaman)
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler