YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ey insanlık neredesin?
Başbakan Erdoğan'dan Gazze trajedisine serzeniş: Ey insanlık neredesin?
Ey insanlık neredesin?
13 Şubat 2010 / 22:50 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 22:50

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazze'de yaşanan insanlık trajedisi karşısında, "Ey insanlık neredesin!" şeklinde serzenişte bulundu.
 

Başbakan Erdoğan, Katar ziyaretinin ilk gününde başkent Doha'da düzenlenen 'ABD-İslam Dünyası Forumu'nda konuştu. Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'de uyguladığı katliam ve bunu takip eden ablukaya bir kez daha isyan etti.
 

Gelişmiş dünyanın; kutuplarda nesli tükenen hayvanları, yağmur ormanlarını, buzulların erimesini önemsediği kadar; çocukların katledilmesini de önemsemeye çağıran Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;
 

"Fok balıklarının avlanması karşısında ayağa kalkan insanlık, fosfor bombalarıyla öldürülen çocukları, vicdanını rahatlatmak amacıyla terörle mücadelenin yan hasarı olarak görürse, bundan bütün insanlığın adalet duygusu telafisi son derece zor şekilde hasar görür. İşte bunun örneğini Gazze'de yaşadık."
 

Gazze'de fosfor bombalarının kullanıldığını; savunmasız çocuk, kadın ve yaşlıların da aralarında olduğu bin 500 insan öldürüldüğünü, 5 bin insanın da yaralandığını hatırlatan Erdoğan, Gazze'de yaşanmaya devam eden insanlık dramına da dikkat çekti.
 

Açık hava hapishanesine benzettiği Gazze Şeridi'nde 5 bin ailenin hâlâ çadırlarda yaşamasına karşın, altyapı ve üstyapı ile ilgili en ufak bir çalışmanın olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle seslendi; "Ey insanlık neredesin, ey yöneticiler neredesin. Buraya niçin inşaat malzemeleri giremez? Bunu şahımsa da soruyorum, tüm insanlara da soruyorum."
 

Gazze halkının abluka altında tutulmasını adaletle bağdaştıramayan Erdoğan, "Dünya barışına katkıyı nasıl sağlayacağız. Ondan sonra 'çözüm' diyoruz." dedi. Birleşmiş Milletler'e ve BM Güvenlik Konseyi'ne de 'Neredesin?' diye soran Erdoğan, "Birleşmiş Milletler, aldığı kararları sadece karar almak için alıyorsa, varlık sebebi yok demektir." dedi.
 

Bu tepkiyi verirken olaya bir Müslüman olarak değil, insan olarak baktığını dile getiren Erdoğan, "Vicdanımın sesine kulak vererek bakıyorum." şeklinde konuştu.
 

Başbakan Erdoğan, Orta Doğu sorununun başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.
 

Başbakan Erdoğan, barış sürecinin önündeki en büyük engelleri ise, "Yahudi yerleşim birimleri ve ayırım duvarı inşaatı" olarak sıraladı. Gazze'deki insanlık trajedisinin sona erdirilmesine isteyen Erdoğan, yardımların bölgeye kesintisiz ulaştırılması gerektiğini vurguladı.
CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler