YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Evet'ci DSP'li başkan istifa etti
Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, DSP'den istifa etti.
'Evet'ci DSP'li başkan istifa etti
26 Temmuz 2010 / 15:08 Güncelleme: 26 Temmuz 2010 / 15:24

Demokratik Sol Parti (DSP) Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, yönetimiyle birlikte istifa ettiğini açıkladı. Alpay, istifasına gerekçe olarak parti tabanında yaşanan bazı sorunlar ve referanduma "Evet" demesi sonucu yaşanan rahatsızlığı gösterdi.  

Parti binasında basın toplantısı yapan DSP İl Başkanı Hüseyin Alpay, Tokat'ta kendi başkanlığı döneminde DSP'ye büyük başarı kazandırdığını savunarak, olağan kurultayda görüşlerinin adeta yok sayıldığını ileri sürdü. 5 ilçe başkanı, 2 ilçenin yönetim kurulu üyeleri ve 1 belediye meclis üyesi ile birlikte DSP İl Başkanı ve Kadın Kolları İl Başkanı'nın yönetimleriyle birlikte görevden çekildiğini açıklayan Hüseyin Alpay, "İki dönemdir parti meclisinde Tokat'ı kelimenin tam anlamıyla başarısızlıkla temsil eden bir isim yeniden üçüncü dönemde de parti meclisine alınması, en başarılı üçüncü örgütün görüşlerinin dikkate alınmaması anlamına gelmiştir ki, bu da genel merkez yönetiminin seçilmesinde tartışılmaz büyük katkıları olan Tokat İl Örgütü'nü adeta düş kırıklığına uğratmıştır" dedi. 

Alpay ayrıca 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan referandumda, DSP Genel Merkezi'nin aldığı "Hayır" kararına rağmen, düşünen, üreten, sorgulayan, parti içi demokrasiye inanan her sağlıklı birey gibi farklı düşünerek "Evet" oyu vereceğini ilan ettiğini hatırlatarak, "Bu kararımdan sonra Tokat'ta siyaset dinozorunun bilgilendirmesi ve genel merkezimizi yönlendirmesiyle rahatsızlık oluşturmuştur. Atatürk ilkelerine, özgürlüklere ve demokrasiye olan sonsuz bağlılığımı anayasaya "Evet" oyu vereceğimi söylememle sınayanlar, bu ülkenin gerçek demokrasiye ulaşmasının önündeki en büyük engel olduklarını mutlaka görmelidirler. Geçmişim, siyasi hayatım ve temel değerlerim, özgür düşünmemin zeminini hazırlayan temel unsurdur. Bu gerçek ışığında, bundan sonra ki siyasi yolculuğuma devam edeceğim" diye konuştu. 

Alpay, kendisi ile birlikte Tokat İl Yönetimi, DSP listesinden Turhal Belediye Meclisine seçilen Metin Çeçen, Kadın Kolları İl Başkanı Münire Kızılateş, Zile İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz, Almus İlçe Başkanı Ali Tazegül, Artova İlçe Başkanı Muharrem Uzun, Yeşilyurt İlçe Başkanı İsmail Üzümcü, Sulusaray İlçe Başkanı Ayhan Palabıyık, Turhal İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Alt, Tokat Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Ahmet Taşkıran, Merkez İlçe Saymanı Gülsen Özdemir'in istifa ettiğini açıkladı. 
 
  "DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER, REFERANDUMA 'HAYIR' KONUSUNDA BENİ İKNA ETTİĞİNİ SÖYLEMEMİ İSTEDİ" 

Hüseyin Alpay, bir gazetecinin, "Referanduma 'Evet' oyu kullanacağınızı açıklamanızın ardından parti merkezinizden bir baskı geldi mi?" şeklindeki sorusuna, "Cumartesi günü sayın Genel Başkanım aradı. Benden sizleri toplayarak, bu görüşümden vazgeçtiğimi, Genel Başkanımla görüşme yaptıktan sonra beni 'Hayır' konusunda ikna ettiğini söylememi rica etti. Ancak bunun Tokat kamuoyunda beni zor durumda bırakacağını bildiğimden, onun ötesinde kendi kişiliğimi, kimliğimi ve inandığım temel değerlerle ters düşeceğini gördüğümden bu toplantıyı gerçekleştirmedim. Kendisine bunu o gün dilim döndüğünce söyledim. Kendisi kesinlikle istifayı asla dillendirmedi ve istemedi de. Çünkü Tokat'a geldiğinde sizlerde şahitsiniz Genel Başkan seçilmesinde en büyük katkısı olan il başkanlarından bir tanesi benim. Böyle bir açıklamayı yapmam 360 derece kendimle ters düşmem, kendi söylediğimi yalanlamam anlamına gelirdi ki, bu da inandırıcılığımı ortadan kaldırırdı. Hem o hem de partimiz ile ilgili sıkıntılar devam ediyordu. Bu kararımda onunda payı var" şeklinde cevap verdi. İHA

sağduyu
 // etrust
sağduyu sahibi vicdanlı gerçek demokrat herkes evet der eğer aklında başka fikir varsa onun demokratlıkla alakası olamaz. ihtilalci işbirlikçisidir. şakşakcısıdır....
26 Temmuz 2010 15:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler