YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Evet' yüzde kaç çıkar?
Referandumda yüzde 55 veya üzerinde 'evet' oyunun çıkacağını söyleyen Kurtulmuş, parti liderlerinin uslubunu eleştirdi.
'Evet' yüzde kaç çıkar?
20 Ağustos 2010 / 23:22 Güncelleme: 20 Ağustos 2010 / 23:26

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Herkesin üslubuna dikkat etmesi lazım. Bu siyaset üslubu soğuk savaş üslubu'' dedi.

Kurtulmuş, partisince İlci Otel'de sivil toplum kuruluşlarına yönelik düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kurtulmuş, partisinin referanduma yönelik, ''şimdilik evet'' parolasıyla çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Bu ülkenin sahibinin Türkiye'de yaşayan millet olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, ''73 milyon, bu ülkenin sahibidir ve kendi anayasasını yapmak zorundadır. Bu millet, kendi anayasasını yapacak kudrettedir. Biz Saadet Partisi olarak eksikliklerine rağmen bu Anayasa'ya 'evet' diyoruz. Ancak, yeni bir anayasanın millet tarafından topyekun yapılmasını da öngörüyoruz. Bu da Anayasa meclisi ile mümkündür. Anayasa meclisi vasıtasıyla yapılacak yeni bir anayasa Türkiye'nin kaçınılmazıdır. Önümüzdeki dönemde bu yapılacaktır'' diye konuştu.

Anayasa değişikliği sürecini hem iktidarın hem de muhalefetin iyi yönetemediğini savunan Kurtulmuş, Meclis çalışmaları sırasında akılda kalan tek şeyin ''kavga ve gürültü'' olduğunu söyledi.

Referandum dolayısıyla yapılan mitinglerdeki üslubu da eleştiren Kurtulmuş, ''Herkesin üslubuna dikkat etmesi lazım. Bu siyaset üslubu soğuk savaş üslubu. Biri 'Recep Bey', diğeri 'Memur Kemal' diyor. Böyle siyaset Türkiye'ye bir şey kazandırmaz. Herkesin üslubuna dikkat etmesi lazım'' dedi.

Referandum sonucunda çıkacak ''evet'' ya da ''hayır'' oylarına saygılı olduklarını belirten Kurtulmuş, kendisinin referandumda yüzde 55 veya daha üzerinde ''evet'' oyunun çıkacağını düşündüğünü söyledi.

Çıkacak sonucun ülke içerisinde bir kamplaşmaya yol açmaması gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, referandumun ise bir güven oylaması olmadığını kaydetti.

Programa katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini, bu günlerde sendikaları için üç önemli ''evet'' kararının gündemde olduğunu söyledi.

Gündoğdu, toplu görüşmelerde çalışanlar lehine yapılacak bir görüşmeye, Türkiye'yi daha demokratik yapacaklarına inandıkları referanduma ve daha sonra yapılacak topyekun bir Anayasa'ya ''evet'' diyeceklerini söyledi.

Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu da referandumda ''evet'' oyu kullanacaklarını bildirdi.

BASK Genel Başkanı Resul Akay da meydanlardaki üsluba dikkati çekerek, siyasilerin Numan Kurtulmuş'u örnek almasını beklediklerini ifade etti.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise Pakistan'da yaşanan sel felaketine dikkati çekti. Uslu, Türk halkının ilk kez kendi anayasasını yaptığını belirterek, ''Bu yeter mi yetmez. Türkiye'yi birinci lige taşıyacak bir Anayasanın da yapılması gerek'' diye konuştu.
 

BİZİMDE SİZE TAVSİYEMİZ VAR !
 // BATUHAN
Sn.Kurtulmuş SP lideri sizin yükseltiğiniz 5.5 oyun düşmemesi için size seçimlerden sonraya kadar başkanlığa devam kararı verdi çünki sizi şimdi harcasaydı SP oyları 0.5 lere geriliyecek kalan oy AK Partiye kayacaktı onun için malum kongre yenilemesini seçimlerden sonraya bıraktı düşmanca geri adım attılar bizimde size tavsiyemiz alet olmayın nasıl olsa şerbakan sizi istemiyor gönderileceksiniz duyuruyoruz biz yutmadık.....
21 Ağustos 2010 08:57
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler