YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eski bürokrat adaylar proje kopyaladı MHP de rol çalmış
MHP lideri Bahçeli’nin açıkladığı seçim vaadlerinin büyük bölümü hükümetin yürüttüğü projelerle aynı olması dikkat çekti. Bazı vaadler de yine AK Parti’nin seçim beyannamesiyle bire bir aynı.
Eski bürokrat adaylar proje kopyaladı MHP de rol çalmış
05 Mayıs 2015 / 08:29 Güncelleme: 05 Mayıs 2015 / 08:38

CHP bütçeyi batıracak, seçim beyannamesi açıklarken, MHP’de rol çalma yoluna gitti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ekonomide hükümetin devam eden projeleri ve hali hazırdaki uygulamalarını seçim vaadi olarak açıkladı.

Mersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santral için ilk temel geçen ay atılırken, MHP’nin seçim beyannamesinde nükleer başta olmak üzere yeni enerji teknolojileri üretilmesi yer aldı.

EPİAŞ resmen kuruldu bile

Türkiye’nin ilk enerji borsası olacak Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) tescil işlemlerinin tamamlanmasıyla 2 ay önce resmen kurulurken MHP’nin seçim beyannamesinde Enerji Borsası oluşturulması yer aldı.  MHP enerji tasarrufu sağlanması ve dar gelirli vatandaşların desteklenmesi amacıyla aylık 200 kilovatsaat altında elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayanlara elektrik faturasının yüzde 75’ini geri ödeyeceği vaadinde bulundu.

‘Sosyal Tarife’ MHP vaadlerinde

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ‘sosyal tarife’ projesi kısa sürede uygulamaya başlıyor. Bu kapsamda dar gelirlinin elektrik faturasının bir bölümü kamu tarafından karşılanacak. Üç, altı veya yıllık dönemlerde dar gelirlinin faturasının bir bölümünün karşılanması için elektrik faturasını düzenli ödemesi gerekiyor. MHP’nin AK Parti’nin proje uygulamalarını vaat olarak beyannamesine koymasında AK Parti döneminde görev yapan bürokratların etkili olduğu belirtiliyor.

MHP’nin ‘Çeyiz Paketi de taklit çıktı

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan devletin gençlere çeyiz parası verecek evlilik destek paketini MHP taklit etti. MHP evlenecek olanlara 10 bin lira faizsiz kredi vereceğini açıkladı. MHP enflasyonu ilk dönemde yüzde 6, ikinci dönem sonunda yüzde 5’e çekmesi öngörüyor. Ancak hükümetin Merkez Bankası ile belirlediği ortak hedef kapsamında enflasyon öngörüsü zaten yüzde 5.

Bilişim Vadisi önceden açıklandı

MHP’nin milli teknoloji ve üretim merkezi ‘Bilge Kent’ oluşturulacağı vadide hükümetin projelerini içeriyor. Kocaeli’ne Türkiye’yi inovasyon alanında bir üst lige taşıyacak 3 milyon metrekarelik alana Bilişim Vadisi kurulma çalışmaları başladı.

Ekonomi paketinden Yılmaz da habersiz

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Pazar günü açıkladığı seçim beyannamesinin ekonomi bölümü hazırlanırken Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz’dan bilgi alındığı belirtilmişti. Ancak Yılmaz, çıktığı bir televizyon programında vaatler hakkında bilgisi olmadığını, Pazar günü seçim bildirgesini 11.15’te alabildiğini ve okuduğunu itiraf etti. Yılmaz, STAR’ın sorusu üzerine de kendisinin Merkez Bankası’yla ilgili görüşlerini bir rapor olarak Genel Merkez’e ilettiğini, bu görüşlerin de beyannamede yer aldığını iddia etti.

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler