YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esenyurt Davası'nda müebbet istemi
Esenyurt Davası'nda müebbet istemi
11 Aralık 2014 12:52
Esenyurt'ta, 26 Ocak'ta MHP seçim irtibat bürosu açılışındaki silahlı saldırıda İstanbul İl Başkanlığı Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız'ın öldürülmesi olayına karıştıkları iddia edilen 4 sanık hakkında "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası istemi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Esenyurt'ta 26 Ocak'ta MHP seçim bürosunun açılışı sırasında partinin seçim otobüsünün taşlanmasıyla başlayan olaylar sonucunda Cengiz Akyıldız'ın silahla öldürüldüğü, müştekiler Kemal Sağsöz'ün silah, Cihan Köç'ün demir sopa, diğer müştekiler Özkan Can, Erkan Kamil Tanrıverdi, Soner Özcan, Gencay Yılmaz ve Ramazan Türkmen'in de çeşitli aletlerle vurulmak suretiyle yaralandığı anlatıldı.

Olay sonrası yapılan çalışmalarla dosyadaki mevcut delil ve belgeler sonucu olaya karıştığı tespit edilen sanıklar Mehmet Arslan, kardeşi Sinan Arslan ile bacanağı Abdullah Yılmaz'ın yakalandığı, Abdullah Yılmaz'ın kardeşi Emin Yılmaz'ın ise arandığı belirtilen iddianamede, Sinan Arslan'ın, dosyası ayrılan B.A'nın babası olduğu aktarıldı.

Sanıkların "örgüt üyesi" oldukları yönünde somut delil elde edilemediği belirtilen iddianamede, şu görüşlere yer verildi:

"PKK terör örgütünün tarihi süreç içinde gerçekleştirdiği eylemler ve KCK şehir yapılanması gibi halk milisleri oluşturarak zaman zaman halk ayaklanması provaları yaptığı değerlendirildiğinde, sanıkların, özellikle olaya karışan çocukların, PKK'nın renklerini simgeleyen sarı, kırmızı, yeşil kapüşonlarla kafalarını gizledikleri anlaşıldı. Sanıkların ve suça karışan çocukların, Türk milliyetçiliğini savunan bir parti olan MHP'yi kasıtlı olarak hedefe alarak, 'Biz seçim bürosunu burada barındırır mıyız, barındırmayacağız, sizi mahallede yaşatmayacağız' gibi tehditlerle PKK'nın toplumda çatışma yaratma, bunun sonucunda Kürt halkını ayaklandırarak, Türkiye Cumhuriyeti topraklarında özerk bölge yaratma, hatta bir kısım topraklarda ayrı Kürt devleti kurma hedefine yardımcı olacak saldırı gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır. Bu nedenle şüphelilerin olaya karıştıkları anlaşılan ancak açık kimlikleri tespit edilemeyen faillerle planlı ve kasıtlı olarak bu saldırıyı gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir."

- İddianamede olayın anlatımı

Suça karışan çocukların, olayı saat 15.30 sıralarında MHP seçim otobüsünü taşlayarak başlattıkları belirtilen iddianamede, sanıkların taş, sopa, keser, tabanca gibi aletlerle olaya dahil oldukları aktarıldı.

Sanık Sinan Arslan'ın, müşteki Kemal Sağsöz'e keser sapıyla vurduğu, Sağsöz'ün plastik boru karşılık verdiği anlatılan iddianamede, Sinan Arslan'ın "vurun bunlar buradan çıkmasın" diye bağırdığı, Abdullah Yılmaz'ın da "Vurun, öldürün, bu gece buradan kimse sağ çıkmayacak" şeklinde ifadeler kullanarak grubu yönlendirdiği anlatıldı.

İddianamede, sanıkların ellerindeki aletlerle müştekilere saldırdıkları, bu sırada Sinan Arslan'ın tabanca ile ateş ederek Kemal Sağsöz'ü omzundan yaraladığı kaydedilerek, göğsüne 1 mermi isabet eden maktul Cengiz Akyıldız'ın kaldırıldığı hastahanede vefat ettiği belirtildi.

İncelemelerde sanıkların olaya karıştıklarının anlaşıldığı vurgulanan iddianamede, ''Sanıkların birlikte hareket ederek ve aynı kasıt altında müştekilere saldırmak suretiyle maktulün ölümüne, müştekilerin ise yaralanmalarına sebebiyet verdikleri dosya kapsamı ile anlaşılmıştır'' denildi.

İddianamede, şüpheliler Sinan Arslan, Mehmet Arslan, Abdullah Yılmaz ve Emin Yılmaz'ın Türk Ceza Kanunu'nun "kasten adam öldürme" suçunu düzenleyen 81. maddesi uyarınca müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Sanıkların "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "kasten yaralama", "kasten öldürmeye teşebbüs'', ''ruhsatsız silah taşıma" suçlarından toplam 52 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

- Suça sürüklenen çocukların dosyası ayrıldı

Bu arada, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, olay tarihinde 18 yaşından küçük oldukları için dosyası ayrılan 6 sanık hakkında iddianame hazırlanmıştı.

"Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak için kurulmuş silahlı örgüt adına suç işleme'', ''kasten öldürmeye yardım etmeye iştirak'' ve ''kasten yaralama'' suçlarından 39 yıla kadar hapis cezalarına çarptırılmaları istenen sanıkların yargılanması, Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler