YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Eşek ölür kalır semeri...'
Başkan Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da 16. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'dan yaptığı konuşmada. 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri' dedi.
'Eşek ölür kalır semeri...'
17 Ekim 2010 / 19:28 Güncelleme: 18 Ekim 2010 / 09:28

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Benim, diğer siyasi partilerin liderleriyle işim yok. Yönetici kadromun, diğer siyasi partilerin yönetici kadrolarıyla işi yok ama oralara gönül veren kardeşlerimle bizim işimiz var'' dedi.

Erdoğan, AK Parti 16. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bazı vatandaşların ''Sayın Başbakanım, biz sizi yanlış tanımışız, yanlış anlamışız. Gerçekten siz böyle miydiniz?'' dediğini belirterek, vatandaşların bu tür söylemlerinde ''haklı'' olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Demek ki bizim oralara kadar da ulaşmamız gerekiyor ama 'bunu bana' diyen vatandaş, aynı şeyi bakıyorsunuz 'eşime de' diyor. 'Sizi bize çok farklı tanıttılar, çok farklı anlattılar' diyor. İşte şimdi bunları hep beraber gidermemiz lazım'' diye konuştu.

Erdoğan, 336 milletvekiliyle bu kadronun, tüm kurucu üyeleriyle, belediye başkanlarıyla, belediye meclis üyeleriyle, il genel meclisi üyeleriyle, tüm teşkilatıyla  kendisini anlatmak durumunda olduğunu ifade ederek, ''Biz zaten iktidarız. Bu kadar hizmetler yapıyoruz, hala bizi anlayamadıysalar, bundan sonra nasıl anlayacaklar'' denilmemesini istedi.

Kendilerini anlatmaya devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, partililere ''(Ben bunu anlatmıştım) demek yok. Yine anlatacaksın, yine anlatacaksın. Yüz kere de iki yüz kere de üç yüz kere de olsa yine anlatacaksın. Böylece, netice almaya çalışacaksın. Çünkü, siyaset netice alma sanatıdır. Bunu yapmaya mecburuz. Bizi biz anlatacağız'' diye seslendi.


-''BU İKTİDAR, HİÇBİR ZAMAN ONLARA ŞIK VE ŞİRİN GÖRÜNMEYECEK''-


Medyaya yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, ''Eğer biz, bir kısım görsel, bir kısım yazılı medya bizi tanıtacak diye bekliyorsak, hiç beklemeyin. Neden? Çünkü, onların bu ülkede alışkanlıkları var. Biz, o alışkanlıkları bozduk. Onların, beklentileri çok farklıydı bu ülkede. Biz, o beklentileri noktaladık. Çünkü, onlar siyasetçiyi tayin ederlerdi bu ülkede. Çünkü, onlar siyasetçiyi köşeye sıkıştırır, köşeye sıkıştırdıktan sonra da siyasetçi de 'Ne istiyorsun be adam?' ve ondan sonra da şunu, şunu, şunu ver derdi. Siyasetçi de onu, onu, onu verirdi ve işler yolunda o şekilde giderdi. Ama bu iktidar, bunu yapmadığı için hiçbir zaman onlara şık ve şirin görünmeyecek. Çünkü, biz tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyiz. İşte, onun içindir ki niyet okuyucuların, fırsatçıların, istismarcıların bizi anlatmasına, bizimle ilgili çok farklı ve gerçek dışı niyet ve hedefler uydurmasına karşı her türlü tedbiri alacak, gereken çalışmaları yapacağız'' diye konuştu.

Bugüne kadar milletle doğrudan iletişim kurduklarını, bundan sonra da bu iletişim kanallarını çeşitlendireceklerini, güçlendireceklerini ve daha fazla kitleyi oluşturacaklarını dile getiren Erdoğan, ''Biz, sadece medya ile yetinemeyiz. Biz sadece afişlerle, broşürlerle, kitapçıklarla kalıplaşmış söz, ifade ve sloganlarla yetinemeyiz'' dedi.


-''GİZLİ HEDEFLERLE HEP İTAM EDİLDİK''-


Erdoğan, 8 yıldır yaptıklarından daha fazla şekilde gönül kazanmaya, yüreklere hitap etmeye devam edeceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''8 yıl önce görevi devraldığımızda bizimle ilgili tereddütler gündeme taşındı. Gizli gündemler, gizli hedeflerle hep itham edildik. Her gün, bu ön yargıları kırdık, her gün tereddütleri giderdik, propagandaları boşa çıkardık. Zihinlerdeki soru işaretlerini tek tek ortadan kaldırdık. Derdimizin, idealimizin, hedefimizin Türkiye'yi büyütmek, Türkiye'nin saygılığını yüceltmek olduğunu her icraatımızda ortaya koyduk. Bize biçilen kaftanların, ufkumuza, ideallerimize dar geldiğinin, 73 milyonunun tamamını bir bütün ve kardeş olarak gördüğümüzün, her fırsatta altını çizdik.''


-''MESAJIMIZ VAR''-


''Benim, diğer siyasi partilerin liderleriyle işim yok. Yönetici kadromun, diğer siyasi partilerin yönetici kadrolarıyla işi yok ama oralara gönül veren kardeşlerimle bizim işimiz var'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

''Onlar hakaret edecekler, biz hakarete sabredeceğiz ama kardeşlerimize mesajımızı göndereceğiz. MHP'ye oy veren kardeşimize de CHP'ye oy veren kardeşimize de mesajımız var, BDP'ye oy veren kardeşimize de mesajımız var. Bizi, daha iyi daha yakından anlamalarını sağlamak için bu adımları atmaya devam edeceğiz.

Hep söylüyorum 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Biz, eser bırakmaya devam edeceğiz. Ne diyoruz 'lafımıza ve eserimize iyi bakın'. Marifet iltifata tabidir. Eğer, bir muhalefet ortaya koyabiliyorsak, biz bütün milletimizden, kardeşlerimizden, hepsinden diyoruz ki 'bunun bir karşılığı olsun'. Yok, kardeşim, olmaz. Olmazsa olmaz. Deriz ki 'at denize balık bilmezse halik bilir'. Bizim, bu anlayışımız var. Onun için, o bakımdan da rahatız. Herkes AK Partili olacak diye bir şey yok ama biz olacakmış gibi çalışacağız. Niye? Çünkü, biz 2023'te inşallah Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olması nedeniyle Türkiye'yi dünyanın ilk 10'u içine sokma hedefimiz olduğunu biliyoruz. Yeniden, büyük Türkiye'yi ona hazırlıyoruz. Bu, bizim için önemli. Çünkü, bugünden daha fazlasını yapabileceğimize, 73 milyonunun büyük bir kısımının gönlüne misafir olabileceğimize, 73 milyonun zihnindeki tereddütleri önemli oranda kaldırabileceğimize ben samimiyetle inanıyorum.''

Kamuoyu araştırmalarıyla yetinmediklerini ve yetinmeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, bu toplantıda yapılan müzakerelerle de yetinmeyeceklerini söyledi. Erdoğan, ''Bugünden tezi yok, daha fazla gönül kazanmak, kendimizi milletimize daha fazla ve daha yoğun şekilde anlatmak için yollara düşüyoruz'' dedi.

Erdoğan, sadece yaptıklarını anlatmayacaklarını, Türkiye için projelerini ve hedeflerini, hayallerini vatandaşlarla daha somut bir şekilde paylaşacaklarını ifade etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler