YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esed Reyhanlı saldırısını kınadı
Esed Reyhanlı saldırısını kınadı
14 Mayıs 2013 17:49
Suriye’deki Esad yönetimi Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıları kınadı.

Suriye hükümeti; Türkiye'nin Reyhanlı İlçesinde sivil insanları hedef alan bombalı terör eylemlerini kınayarak; bu gibi çirkef suçların terör olgusunun bölgede yayılmasının direk sonucu sayıldığını, Türkiye ve Suriye halkları arasındaki ilişkileri sabote hedefli olduğunu açıkladı.

Şam yönetiminin açıklamasında Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili Ankara'yla ortak soruşturma yürütmeye hazır olduğu da belirtildi.

Açıklamada kendinilerini tamamen aklamaya çalışan tutum ise gözlerden kaçmadı.

Başbakan Erdoğan'dan cevap

ABD ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kınayla ilgili de bir açıklama yaptı. Başkana şunları söyledi: "Şam’da illegal bir yönetim var. Halkın kabullendiği bir yönetim yok. Şu andaki rejim halkıyla savaş halindedir. Elindeki gücü halkını öldürme yönünde kullanan illegal bir yapı vardır. Şimdi Suriye’de bu mesajı bize gönderenler evet biz mi yaptık diyecekler."

"Orada bizimle müşterek çalışma yapacaklar mı var. En üst yetkiliye kadar ülkeyi terk etmiş durumdalar. Böyle bir rejim böyle bir yönetim biz görmüyoruz ki.
Halkının kabul etmediği yapıyı biz kabul edemeyiz ki. En son Arap Ligi’nde rejim derdest edilmiş ulusa koalisyon muhatap kabul edilmiştir."

İHA
 


SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler