YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eşbaşkan adayları açıklandı
BDP Genel Başkanı Demir Çelik, 1 Şubat'ta geçekleştirilecek kongre öncesi eşbaşkan adaylarını açıkladı
Eşbaşkan adayları açıklandı
28 Ocak 2010 / 15:21 Güncelleme: 28 Ocak 2010 / 15:31

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Demir Çelik, 1 Şubat'ta gerçekleşecek parti kongresi öncesinde eşbaşkan adaylarını açıkladı. Çelik, BDP milletvekilleri Selahattin Demirtaş ile Gülten Kışınak isimlerinin eşbaşkan konusunda öne çıktığını bildirdi.

Balgat'taki BDP Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Çelik, kapatılan DTP'de olduğu gibi ''Genel Başkan'' yerine ''eşbaşkan'' demeyi tercih etti. 1 Şubat'ta Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda genel başkanlarını seçecek olan BDP'nin kongrede lider adayları; Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş,  Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışınak, BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat olmak üzere 8 aday açıklandı. Ancak bu açıklamayı yapan Çelik, adaylar içinde geçtiğimiz günlerde Brüksel'e giderek burada KCK lideri Sabri Ok ile görüştükleri iddia edilen Selahattin Demirtaş ile Gülten Kışınak isimlerinin öne çıktığını belirtti.

Kapatılan DTP'de eşbaşkanlık görevini, yasaklı hale gelen Ahmet Türk ile halen BDP milletvekilli olan Emine Ayna yürütüyordu. Eğer 1 Şubat'taki kongrede Demirtaş ve Kışınak eşbaşkan görevine gelirse DTP'nin devamı olan BDP'de Demirtaş, Türk'ün; Kışınak ise Ayna'nın görevini üstlenmiş olacak.

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler