YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Esad devlet terörü estiren bir teröristtir!"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yedek subaylığın kaldırılması diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.
"Esad devlet terörü estiren bir teröristtir!"
07 Ekim 2013 / 14:47 Güncelleme: 07 Ekim 2013 / 16:30

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee ile görüşmesinin ardından, otelden ayrılırken basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, "Askerlik süresinin kısaltılmasına ilişkin düzenleme bayram öncesi çıkacak mı?" sorusu üzerine, "Bu artık bayramdan sonra" dedi. Askerlik süreleriyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay'ın çalışma yaptığını belirten Erdoğan, "Burada hemen anında bir karar almak şu bakımdan kolay değil, mevcut, elimizdeki asker potansiyelini, tabii gelenlerle bunların dengelemesi yapılacak. İhtiyaçlar, hepsi, bunların değerlendirmesini yaptıktan sonra kararı inşallah alacağız. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı yeterlidir. Ona göre hemen adımı atarız" diye konuştu.

"Kısa dönem askerlik 6 ay olarak kalacak mı?" sorusuna da Erdoğan, "O 6 ay, diğeri de 12 ay. Şu anda bizim mutabık kaldığımız budur. Yedek subaylığın kaldırılması diye bir şey söz konusu değil. Yedek subaylık yine aynı şekilde devam edecek" yanıtını verdi.

"Paketteki düzenlemelerden bayram öncesine yetişecek olanlar var mı?" sorusunu da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, idari düzenlemelerin Kurban Bayramı öncesine yetiştirilmeye çalışıldığını bildirdi.

"Nasıl övgüyle karşılayacağız"

Erdoğan, "ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, kimyasal silahlarının imhası konusunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın anlaşmaya uyduğu için övgüyü hak ettiğini söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık da şunları söyledi:

"Siz de insansınız, ben de insanım. 110 bin kişiyi öldüren insanın davranışlarını nasıl övgüyle karşılayacağız. Böyle bir şey olabilir mi, soruyorum size. Neticesi ölüm olan, silah ne olursa olsun, ister kimyesal ister diğer silah türleri olsun, bunun neticesi ölüm mü ölüm. O zaman biz buna nasıl övgü gönderebiliriz. Buna övgü gönderebilecek insan ben tasavvur edemiyorum. Kerry'nin de böyle bir açıklama yaptığını zannetmiyorum. Kendisiyle çelişkiye düşer."

Beşşar Esed bir terörist

Başbakan Erdoğan, Beşşar Esed'in Türkiye'de bir televizyona verdiği röportajın hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Beşar Esad'ı ben artık bir siyasi olarak kabul etmiyorum. O, devlet terörü estiren bir teröristtir. Bu kadar açık konuşuyorum. 110 bin kendi halkını, vatandaşını öldüren bir insan teröristtir. Şu anda orada bir devlet terörü estirmektedir. Bu kadar açık konuşuyorum."

Fenerbahçe-Trabzonspor maçındaki olaylar

Bir soru üzerine, Fenerbahçe Trabzonspor maçından sonra çıkan olayları da değerlendiren Erdoğan, televizyondan izlediği kadarıyla Trabzonspor başkanına karşı takınılan tavrı yanlış bulduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Berabere neticelenmiş bir maç. Burada kalkıp da misafir takıma karşı ev sahibi takımın seyircilerinin, taraftarlarının şişelerle taşlarla saldırıda bulunması, Sayın Başkanına karşı böyle bir tavır takınılmasını çok çok çirkin buluyorum. Sporumuza yakışmıyor, bu tür şeylerden de suratle kaçınmamız lazım. İşte bunlar birbirine karşı olumsuz gelişmeleri tetikliyor. Ondan sonra işte Fenerbahçe seyircisi Trabzon'a gidince acaba ne olur, sorusunu sormaya başlıyorsunuz. Çünkü bu tür olumsuzluklar, olumsuzlukları tetikliyor. Tüm bunlara rağmen Trabzonspor Başkanının olaylar karşısındaki tavrını takdir ediyorum, tebrik ediyorum. Soğukkanlılıkla oradan ayrılması önemliydi."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler