YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ermeniler bir çeşmeyi bile bize fazla gördü!
Ermenistan, Türkiye'nin bu ülkedeki Osmanlı eserlerinin tadilatı için yaptığı başvuruyu cevapsız bıraktı.
Ermeniler bir çeşmeyi bile bize fazla gördü!
26 Mayıs 2015 / 20:07 Güncelleme: 26 Mayıs 2015 / 20:13

Ermenistan, ülke içindeki tarihi eserleri Akdamar Kilisesi başta olmak üzere kimlik ayırt etmeden restore eden Türkiye'nin dost elini restorasyon konusunda da havada bıraktı. Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği çalışmalarla 11 Ermeni kilisesinin proje yapımı, restorasyonu ve çevre düzenlemesi tamamlandı. Restorasyon çalışmaları tamamlanan kiliseler arasında yer alan Van Akdamar Kilisesi'nde ayin yapılma izni de verildi.

Türkiye'nin Ermeni ilişkileri konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar ve attığı adımlara rağmen Ermenistan, Türkiye'nin bu ülkedeki Osmanlı eserlerinin tadilatı için yaptığı başvuruları cevapsız bıraktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, iyi ilişkiler konusunda olumlu adımlar atılması için Ermenistan'da bulunan Türkiye'ye ait bir mimari eserin ve mirasın restorasyonu konusunda Bakanlık olarak teklifte bulunduklarını açıkladı. “'Bir küçük Osmanlı çeşmesi dahi olsa bize gösterin biz onu restore edelim” dediklerini söyleyen Dursun, olumlu bir cevap alamadıklarını kaydetti.

En son Osmanlıca yazılmış, ülkelerinde bulunan kütüphanedeki yazma eserlere ve değerli nüshalara restorasyon katkısında bilimsel bir adım attıklarını ancak, yine ona da cevap alamadıklarını bildirdi. Türkiye'nin yakın dönem içerisinde restore çalışmalarını tamamladığı Ermeni Kiliseleri şöyle: Adana Feke Kara Kilisesi ve Saimbeyli Kalesi-Kilisesi, Eskişehir Sivrihisar Ermeni Kilisesi ve Sivrihisar Ermeni Kilisesi, Karaman Çeşmeli Kilisesi- Kars Ani Ebulhamrent Kilisesi- Ani Tigran Honents Kilisesi.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

...
 // Rıza
Bizimkisinede ahmaklık denir artık......
26 Mayıs 2015 23:31
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler