YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erken seçim için partiler ne kadar harcayacak?
Erken seçim için partiler ne kadar harcayacak?
28 Ağustos 2015 11:35
1 Kasım seçimlerinde, hazine yardımının ciddi bir kısmını 7 Haziran seçimlerinde harcayan siyasi partiler, harcamalarını finanse etmek için ne yapacak? İşte partilerin 'seçim masrafı' planı...

7 Haziran seçimleri için, 2015 yılı başında aldıkları 354 milyon liralık Hazine yardımının büyük kısmını harcayan AK Parti, CHP ve MHP ile Hazine yardımı alamayan HDP, 1 Kasım seçimi için, özellikle seçim kampanyaları kapsamında harcamalarını nereden karşılayacak?

Habertürk'te yer alan habere göre, partiler, Maliye Bakanlığı’nın, 1 Kasım’da yapılacak yeniden seçim için Hazine yardımı yapılmayacağını açıklamasının ardından 'finansal kriz' alarmları çalmaya başladı.

PARTİLER 1 KASIM SEÇİMLERİ İÇİN NE KADAR HARCAYACAKLAR?

Partilerin 1 Kasım seçimleri için gerçekleştirecekleri kampanya sırasında 250-300 milyon liralık harcama yapması bekleniyor. Siyasi partilerin geriye en büyük güvencesi olarak partililerin yapacakları bağışlar kalıyor.

BAŞVURU ÜCRETİ VE BAĞIŞ TOPLADILAR

Partiler, Hazine yardımlarının yanı sıra seçim sırasında ayrıca hem milletvekili adaylarından değişik tutarlarda başvuru ücreti aldı hem de partililerden bağış topladı. Yine aynı süreç yaşanacak ancak partilerin aradaki kısa süre nedeniyle mevcut vekilleri koruma eğiliminin adaylık başvurularını, dolayısıyla buradan elde edilecek geliri etkilemesi bekleniyor.

İşte partilerin erken seçim masraflarını finanse etmek için izleyecekleri planlar:

AK PARTİ REKLAM HARCAMALARINDAN KISACAK

AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde gazete, televizyon, billboard gibi mecralardaki reklam harcamalarını kısıtlayacak. Yıl başında aldığı 297 milyon liralık Hazine yardımının yanı sıra aday başvuruları sırasında da 25 milyon lira toplayan AK Parti, adaylardan da başvuru ücreti alacak.

CHP VATANDAŞLARDAN DA BAĞIŞ TOPLAYACAK

CHP'nin, seçim kampanyasını adaylardan toplayacağı “katkılar” ve vatandaşlardan toplayacağı bağışlarla finanse etmeyi planladığı iddia ediliyor. Merkez yoklaması için aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan 5 bin lira, kadın, genç ve engellilerden ise 2 bin 500 lira alınması planlandı.

Aday listelerinin kesinleşmesinin ardından, seçilecek yerden listelere giren adaylardan ayrıca ücret alınması söz konusu... Listeye “kontenjandan” girenlerin yapacağı katkının, önseçimden gelenlere göre iki kat fazla olması planlanıyor. Vatandaşlardan toplanacak bağışlar için reklam kampanyası yapılması bekleniyor. CHP, bağış kampanyası çerçevesinde milyonlarca vatandaştan gücü oranında katkı sunmalarını isteyecek.

MHP SIKINTILI! İMECE USÜLÜ FİNANS KAYNAĞI YARATACAKLAR!

MHP’de henüz yeni seçimin finansman modeli oluşturulmadı ancak parti yöneticileri sıkıntılı bir süreç yaşanacağına işaret ediyor. “Çok rahat olmadığımız bir gerçek” diyen MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, şöyle konuştu: “Partimizin hiçbir zaman çok rahat şartlarda seçime girdiğini söyleyemeyiz. Ülküdaşlarımızın, yöneticilerimizin fedakârlıkları ile çoluk çocuklarının rızkından yaptıkları fedakârlıklarla 46 yıldır bu kervan yürüdü. Yine aynı şeyi yapacağız, imece usulüyle, elbirliğiyle bu seçimde de hepimiz üzerimize düşen çabayı göstereceğiz.

Bugü ne kadar Hazine yardımı almayan HDP, geçen seçimde borçlandı. Borçlarını ödeyebilmek için ocak ayında yapılacak Hazine yardımını bekleyen HDP, 1 Kasım’daki seçim için yine partililerden bağış toplayacak. HDP MYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili ekonomist Sezai Temelli, halkın dayanışması ile 7 Haziran seçimlerine girdiklerini ve halkın HDP’ye dönük büyük fedakârlıklar yaptığını söyledi. 1 Kasım seçimlerine daha küçük bir kampanya ile gireceklerini ifade eden Temelli, “Kampanyamızı daha mütevazı hale getireceğiz. Daha dar, kısıtlı bir bütçe ile hareket etmek zorundayız. Zaten bizimle dayanışma içine giren vatandaş yoksul bir kesim. Bizi bilen, anlayan, siyasetimize güvenen herkesin bize desteği çok önemli” dedi.

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİ HANGİ PARTİNİN NE KADAR PARASI VARDI?

Haberde yer alan verilere göre, 2015 yılı başında partilerin hesaplarına 177 milyon liralık rutin yardımın dışında seçim yılı olduğu için 354 milyon lira da seçim yardımı yatırılmıştı. Geçen yılki yerel seçimlerde AK Parti 109.5 milyon, CHP 45.8 milyon, MHP 25.8 milyon, HDP de 10.5 milyon lira harcamış, yerel seçimlerde harcamaların önemli bir kısmı belediye başkanları tarafından finanse edildiği için genel merkezlerin harcamaları sınırlı kalmıştı.

7 Haziran’daki harcamanın yerel seçim harcamasının çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. İl ve ilçe teşkilatlarından henüz rakamlar gelmediği için rakamların net olmadığı ancak Hazine yardımlarının büyük ölçüde harcandığı belirtiliyor.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler