YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Erken seçim çare değildir'
'Erken seçim çare değildir'
'Erken seçim çare değildir'
07 Haziran 2008 / 07:46 Güncelleme: 07 Haziran 2008 / 00:00


Olağanüstü toplanan AK Parti MYK'dan “Anayasa Mahkemesi'nin kararı Meclis'e müdahaledir. Çare Meclis'tedir” kararı çıkarken, erken seçime gerek olmadığı vurgulandı.


Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerindeki eşitlik düzenlemelerini iptal etmesi üzerine AK Parti MYK dün Başbakan Erdoğan başkanlığında olağanüstü toplandı. 6 saatlik toplantıda tüm ihtimaller masaya yatırıldı. Parti kapatma davasıyla doğrudan ilgisi olmamasına rağmen Anayasa Mahkemesi'ne savunma verilip verilmemesi, erken seçim, anayasa değişiklik paketi gibi konular ele alındı. Erken seçimin uygun olmadığı, çarenin Meclis'te bulunması, değişikliğe oy veren partilerle temasa geçilmesi kararlaştırıldı. MYK'da Erdoğan'ın, "Anayasa değişikliği sadece AK Parti'nin meselesi değildir. 411 oyla değişiklik geçmiştir. Meclis iradesine sahip çıkmalıdır. Çözüm Meclis'te aranacaktır. Erken seçim çare değildir. Çare Meclis'tedir" dediği ifade edildi.


Toplantının ardından Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat şu açıklamayı yaptı:


"Mahkeme kararı, yürürlükteki anayasamızın çizdiği yetki çerçevesi ve kuvvetler ayrılığı ilkesine dayanan demokratik sistemimize uygunluk bakımından tartışılmaktadır. Örneği olmayan, nev'i şahsına münhasır bir hukuk pratiği oluşturması bakımından çokça tartışılacağı açıktır. Aslında kararın muhatabı, yasama yetkisini elinde bulunduran Yüce Meclis'imizdir. Mahkeme kararı Meclisin yasama yetkisine doğrudan müdahale olup; kuvvetler ayrılığı ilkesinin açık ihlalidir. Karara konu düzenlemeler, herhangi bir partinin değil, TBMM'nin iradesidir.”


BÜTÜN PARTİLER SORUMLU


Soruları da yanıtlayan Fırat, "Bu değerlendirmenin Yüce Meclis'imiz tarafından yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Bu husus, demokrasimiz ve hukuk sistemimiz açısından hayati önem taşımaktadır. Bütün partilere görev ve sorumluluk düşmektedir" dedi. Fırat, 'Kapatma davasıyla ilgili savunmada değişiklik olacak mı? Savunma vermeme ihtimali var mı' sorusuna, "Olabilir. Bakacağız. MYK karar verecektir, MYK herşeye kadirdir” diye karşılık verdi.


AK Partiye açılan kapatma davası da sorulan Fırat, “Aslında Anayasamız çok açık. Sarih olarak TBMM tarafından yapılmış olan Anayasal düzenlemelerin incelenmesiyle ilgilidir. Şekil bakımından inceleneceği konusunda kesin hüküm vermiştir. Aslında, esasa girilmiş olmasını biz Anayasa'nın ihlali olarak değerlendiriyoruz. Parti kapatma tamamen ayrı konulardır" değerlendirmesini yaptı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler