YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergin'den vicdani ret açıklaması
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, katıldığı konferans sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, vicdani retle ilgili bir soruya "Bu konuyu savunma bakanlığı ele alacak. Uygun görülmesi halinde Meclis'e getirilecek"dedi.
Ergin'den vicdani ret açıklaması
15 Kasım 2011 / 11:59 Güncelleme: 15 Kasım 2011 / 12:06

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''vicdani ret'' konusunun Milli Savunma Bakanlığı tarafından ele ele alınacağını belirterek, ''Değerlendirilecek, masaya konulacak, uygun görülmesi halinde Meclis'e getirilecektir. Düzenlemenin içini görmeden yapılacak yorumlar yanlış olur'' dedi.

Adalet Bakanlığınca Hilton Otel'de düzenlenen ''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye Kararları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Yüksek Düzeyli Konferans ve Çalıştayının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecenin, bedelli askerlik ve vicdanı ret ile yapılması planlanan düzenlemelerin aynı zamana denk gelmesinin tesadüf olup olmadığını sorması üzerine Bakan Ergin, bunun bir tesadüf olduğunu, konuyla ilgili özel bir gayret içinde bulunmadıklarını söyledi.

Ergin, ''Vicdani ret ile ilgili konuyu Milli Savunma Bakanlığı ela alacak. Değerlendirilecek, masaya konulacak, uygun görülmesi halinde Meclis'e getirilecektir. Düzenlemenin içini görmeden yapılacak yorumlar yanlış olur'' dedi.

Ergin, Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin konu ile ilgili ihlal kararını anımsatarak, şunları söyledi:

''Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi diyor ki siz aynı konuda vicdani ret nedeniyle askere gitmediği için hürriyeti bağlayıcı bir ceza verdiniz. Cezasını infaz ettiniz. Sonra ceza bittikten sonra tekrar aynı fiilden yargılıyorsunuz, tekrar ceza veriyorsunuz. Aynı eylemden dolayı birden çok ceza verilmesini adil yargılama hakkına aykırı bulduğu için Türkiye'yi mahkum etmiştir. Dolayısıyla biz buradaki ihlali baz alıyoruz. Ona göre değerlendiriyoruz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler