YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekonculara yeşil ışık...
CHP'li Süheyl Batum, Uğur Mumcu için düzenlenen etkinlikler için geldiği İzmir'de değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de belli bir amaçla bazı davaların siyasallaştığını ileri süren Batum, Ergenekon sanıklarının milletvekili olmasına yeşil ışık yaktı.
Ergenekonculara yeşil ışık...
23 Ocak 2011 / 11:40 Güncelleme: 23 Ocak 2011 / 11:56

Uğur Mumcu'nun bombalı saldırı sonucu öldürülüşünün 18. yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri için İzmir'e gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, 'ergenekon' sanıklarının milletvekili olmaları teklifini değerlendireceklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Yalçın Küçük CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den randevu isteyecek ve kabul edilmesi halinde de cebindeki listeyi sunacağı ortaya atılmıştı. Küçük'ün listesinde Doğu Perinçek, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Atilla Uğur, Hasan Iğsız, Engin Alan ve Çetin Doğan'ın isimlerinin yer aldığı ileri sürüldü.

İddialara göre Doğu Perinçek, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Çetin Doğan CHP'den, Engin Alan, Mehmet Haberal, Atilla Uğur ve Hasan Iğsız da MHP'den aday gösterilecek, milletvekili olduklarında da dokunulmazlığa kavuşmaları ve tahliye olmaları sağlanacak. Bu konu hakkında CHP'nin tutumunu açıklayan Süheyl Batum, "Biz terör örgütü falan değiliz. Türkiye'de belli bir amaçla davaların siyasallaştırıldığına inanıyoruz. Biz, AKP hükümetinin bilerek ve isteyerek Atatürkçü aydınları içeri tıkmak suretiyle, Türkiye'de kendi iktidarını hiçbir engel olmadan kurmak istediğini düşünüyoruz.

İddianamelerin bilinçli ve inanılmaz bir şekilde doldurularak bu güne getirildiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla, buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Buna izin vermemek her yöntemle olabilir. Amacımız şu, oradaki Atatürkçü aydınları partiye alarak veya başka bir yöntemle, iktidara baskı kurarak olabilir. Bunların hepsini uygulayacağız" diyerek, Ergenekon sanıklarının CHP'den aday gösterilebileceğini belirtmiş oldu. Galatasaray taraftarının başbakana yaptığı protestoyu örnek gösteren Batum, "CHP, 30 bin Galatasaray taraftarı kadar onurludur ve onlar kadar bu yöntemi biliyordur" dedi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler