YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ergenekon davası vicdanları yaralamıştır"
"Ergenekon davası vicdanları yaralamıştır"
08 Ağustos 2013 14:17
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ergenekon davası kararlarına ilişkin, Türkiye'de vicdanları yaralamıştır bu kararlar. 'Meşru mudur, değil midir ' tartışmaları olacaktır" dedi.

Muharrem İnce, partisinin Yalova İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Burada, gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, ramazan ayının Müslümanlar için kutsal bir ay olduğunu ve aynı zamanda sabır ayı olduğunu dile getirdi.

İnce, "İktidar ne yazık ki ramazan ayındaki bu toprakların yüzyıllardır geleneği olan iftar sofralarının tadını kaçırdı. İftar sofraları iftira ve ihbar sofralarına döndü. Yani Türkiye'de Başbakan o iftar senin, bu iftar benim gezerek sürekli olarak muhalefeti suçladı ve muhalefete çamur attı" görüşünü savundu.

Bayramların, İslam dininde, geleneklerde insanların kucaklaştığı, dargınların barıştığı, insanların birbirine daha saygılı yaklaştığı, kucaklaştığı günler olduğunu ifade eden İnce, şöyle devam etti:

"Bugünlerde bir siyasi mesaj vermeyi çok doğru bulmuyorum ama işte daha yeni Silivri'de yaşananları biliyoruz. Türkiye'nin kıskaca alındığı, o mahkemelerin mahkeme olmadığı, o mahkemelerin iktidarın bir sopası olduğunu bütün yurttaşlarımız biliyor. Yurttaşlarımızın yüreğini kanatan sonuçlar çıkmıştır. Gazeteciye müebbet hapis. Bu olacak iş mi Tankı topu mu var, ne yaptı Kenan Evren orada duruyor. Darbe yapan arıyorsan Kenan Evren orada. Tahsin Şahinkaya orada. Git bul, darbe yapanlar orada. Bunlar oradayken sen bir gazeteciye ağırlaştırılmış müebbet veriyorsun."

Yassıada mahkemelerini de eleştiren İnce, şunları kaydetti:

"Daha önce de söylediğim gibi, Yassıada mahkemeleri de mahkeme değildir, egemen güçlerin sopasıydı. Bu mahkemelerin böyle olduğunu herkes biliyor ve Salim Başol'un torunları ortaya çıkamıyor. (Benim dedem Salim Başol'dur) diyemiyor. Çünkü utanıyor, dedesinin verdiği kararlardan. Bu mahkemelerdeki hakimler, savcıların torunları da insan içine çıkamayacak. Bunların torunları 'Benim dedem Silivri mahkemesinde, o heyetteydi' diyemeyecek. Bunu herkes görecek. Biz bu davaların muhalifleri susturmak, bu davaların Türkiye'de insanlara gözdağı vermek için, bu cezaların olduğunu düşünüyoruz."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler