YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergenekon, Baykal'ı rahatsız etti!
Ergenekon, Baykal'ı rahatsız etti!
Ergenekon, Baykal'ı rahatsız etti!
08 Temmuz 2008 / 14:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Baykal partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konularda konuştu.


Kamuoyunun yakın ilgisi eleştirisi, uyarısı çok önemlidir. Toplumun katmanları, tbu uyarıları dikkate alıyor. Biz de bu görevimizi yerine getiriyoruz. Bu değerlendirmeleri sizlerle paylaşacağım...


Fakat ilginç bir tablo var! Türkiye, tüm dikkatini buraya yöneltince, ülkemizin çok temel sorunları sanki gözden kaçırılıyormuş gibi geliyor. Bu yargılama konusu, özellikle İstanbul'daki olay, bazı şeyleri saklamak örtmek için kılıf olmasın!


Kısa süre önce yapılan zamlarla başlayan fiyat artışı ekonomimizi çok derinden yaralamaktadır. Bu kısır döngü, zamla başlayan kısır döngü Türkiye'de tekrar vizyona girmiştir.


Yılbaşında, beş litrelik bitkisel yağı, iki katına almak zorunda kalmıştır vatandaşımız. Demir öyledir, elektirikteki yüzde 45 oranında zam, hemen diğer ürünlere de yansımaya başlamıştır. Resmi rakamlara baktığınızda , tüketici fiyatlarıyla ilgili enflasyon yüzde 11 civarında; maliyet hesabında ise yüzde 17'dir. Bu çok ciddi bir yükselişi göstermektedir.


Emekli, dul ve yetimler yaşanan ekonomik sıkıntıları en ağır yaşayan kesimdir. Bu kesimde herkesin dikkatini buraya çekmek zorundayız. Ergenekon, Ergenekon, Ergenekon derken; herkesin gözünden kaçan bu ekonomik bunalıma dikkat çekmek zorundayız.


Köylerde dolaşan herkes görüyor ki, burnundan soluyor ağzından alev çıkıyor çiftçinin.


Bugünkü iktidarın yandaş yardım kuruluşlarına, hiçbir yardım kuruluşunun alamayacağı imtiyazlar sağlandı. Buna kamuoyunun dikkatini çekiyorum. Bunlar sessizce geçirilmesine çalışılıyor.


- Bu çerçevede vurgulanması gereken bir tablo da AKP'nin yurt dışı kuruluşlarla işbirliğine girip zarar verme konusunda her türlü ölçüyü kaçırdılar.


- Avrupa Konseyi'ne Türkiye'yi Ermenistan mı, Yunanistan nı şikayet etti, AKP şikayet etti. Avrupa Konseyi'nin tarihinde ilk kez bir ülkenin kendisi tarafından şikayet edildi.


- Bozcaada ve Gökçeada, Türkiye'nin egemenlik dışına taşınması konusunda bu hükümet tarafından desteklendi. Ergenekon'u konuşuyoruz, gözden bunlar kaçırılıyor. Bu kabul edilemez. Uluslararası ilişkilerde bir iktidarın sıkıntıya girdiği dönemler en büyük fırsatlar olarak algılanır.


- Her türlü baskı o iktidarlara karşı işletilir. Türkiye'de böyle bir tablo var.


- Geride bıraktığımız hafta Ergenekon ile meşgul olduk. Anayasa Mahkemesi'nde görülen dava düştü. İstanbul'daki dava ana dava haline geldi. Aslında AYM'deki dava fevkalade önemli. Çünkü AYM'deki dava bir hukuk süreci dahilinde sürüyor. AYM kendi usulleri çerçevesinde sürdürülüyor. Her türlü dedikoduyu, şaibeyi uzak tutacak şekilde sürüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler